Dzięki wielomiesięcznej analizie zgłoszeń lokalnej społeczności naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa wiemy już, że spełnia ona swoje zadanie, a funkcjonariuszom pozwala szybko a przede wszystkim trafnie diagnozować oraz eliminować zagrożenia, co realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu świdnickiego.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ruszyła na terenie województwa dolnośląskiego 5 października 2016 roku.
Od tego czasu  funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy weryfikują każde zgłoszenie na terenie powiatu świdnickiego. 
 
Najwięcej naniesionych przez ponad 2 lata zagrożeń tj. od 5 października 2016 r. - 10 maja 2019 r., które mieszkańcy powiatu świdnickiego uznali za najbardziej uciążliwe dotyczyło:   
- miejsc, w których przekraczana jest prędkość (2139 zgłoszenia),
- nieprawidłowego parkowania (830 zgłoszenia),
-  spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (739 zgłoszenia),
- niewłaściwa infrastruktura drogowa (228 zgłoszeń),
- miejsc zagrożonych przestępczością narkotykową ( 103 zgłoszeń),
 
P rzez okres od 1 stycznia 2019 r. do 30 kwietnia 2019 r. mieszkańcy  powiatu świdnickiego nanieśli na mapę zagrożeń najwięcej zgłoszeń w kategoriach dotyczących: 
- miejsc, w których przekraczana jest prędkość (181 zgłoszeń),
- nieprawidłowego parkowania (141 zgłoszeń)
- spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (53 zgłoszeń),
- niewłaściwa infrastruktura drogowa (45 zgłoszeń),
- miejsc zagrożonych przestępczością narkotykową ( 6 zgłoszeń),
 
Statystycznie w całej Polsce zagrożenie na mapie nanoszone jest co niespełna półtorej minuty. Średnio co 5 minut zgłaszane jest zagrożenie dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości, czy też nieprawidłowego parkowania. Daje to średnio na dobę 1054 zagrożenia wskazywane przez użytkowników działających w trosce o wspólne bezpieczeństwo.
 
Przypomnieć należy zasadę działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Funkcjonariusze dokładnie sprawdzają każde zgłoszone zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie miasta ale też całego powiatu świdnickiego. 
 
Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jednocześnie przypominamy, że zgłoszenia dokonywane poprzez KMZB nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji, w tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. 
 
Oficer Prasowy KPP Świdnica
st. sierż. Magdalena Ząbek