Dzięki wielomiesięcznej analizie zgłoszeń lokalnej społeczności naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa wiemy już, że spełnia ona swoje zadanie, a funkcjonariuszom pozwala szybko a przede wszystkim trafnie diagnozować oraz eliminować zagrożenia, co realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu świdnickiego.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ruszyła na terenie województwa dolnośląskiego 5 października 2016 roku.
Od tego czasu  funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy weryfikują każde zgłoszenie na terenie powiatu świdnickiego. 
 
W okresie styczeń - czerwiec 2019 r. podczas funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
na terenie KPP w Świdnicy odnotowano łącznie 831 zgłoszeń dotyczących zagrożeń,
gdzie w 362 przypadkach fakt zaistnienia zagrożenia został potwierdzony, w tym w 118 wyeliminowany.
 
Najczęściej oznaczano kategorie to
- przekraczania dozwolonej prędkości (364 zgłoszenia),
- nieprawidłowe parkowanie (196 zgłoszeń),
- spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach (102 zgłoszenia).
 
Statystycznie w całej Polsce zagrożenie na mapie nanoszone jest co niespełna półtorej minuty. Średnio co 5 minut zgłaszane jest zagrożenie dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości, czy też nieprawidłowego parkowania. Daje to średnio na dobę 1054 zagrożenia wskazywane przez użytkowników działających w trosce o wspólne bezpieczeństwo.
 
Przypomnieć należy zasadę działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Funkcjonariusze dokładnie sprawdzają każde zgłoszone zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie miasta ale też całego powiatu świdnickiego. 
 
Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jednocześnie przypominamy, że zgłoszenia dokonywane poprzez KMZB nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji, w tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. 
 
Oficer Prasowy KPP Świdnica
sierż. szt. Magdalena Ząbek

 


1000 Znaków do wykorzystania