Porwanie autobusu, pościg, wypadek to tylko część scenariusza ćwiczeń dowódczo-sztabowych zorganizowanych przez funkcjonariuszy z powiatu świdnickiego. Działania pod kryptonimem „ZAWISZÓW 2019” zaplanowano i zrealizowano przy współpracy z innymi służbami oraz podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, w celu ćwiczenia metod współdziałania wszystkich służb.
Ćwiczenia pod kryptonimem „ZAWISZÓW 2019” rozpoczęły się już po godz. 8.00, kiedy to oficer dyżurny świdnickiej komendy został powiadomiony o uprowadzeniu autobusu rejsowego przez trzech napastników, którzy sterroryzowali pasażerów i kierowcę oraz zażądali zawiezienia ich do Świdnicy.
W trakcie rozwoju sytuacji i uzyskiwania nowych informacji o sposobie oraz możliwych kierunkach działania sprawców, na drodze K 35 w miejscowości Pszenno na wysokości przydrożnego parkingu wystawiony został policyjny posterunek kontrolno-blokadowy. Jednak w trosce o życie zakładników dowódca posterunku blokadowego przepuścił autobus z napastnikami, którzy dalej kontynuowali ucieczkę, a funkcjonariusze policji działania pościgowe.
Po wjeździe do Świdnicy na Osiedlu Zawiszów na ul. Gala Anonima uprowadzony autobus z zakładnikami i terrorystami na pokładzie uległ wypadkowi. Doszło do zderzenia z autem przewożącym butle acetylonowe. Na miejscu zdarzenia oprócz policjantów pracowali funkcjonariusze Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego.
Z autobusu zbiegło dwóch terrorystów, zabierając ze sobą zakładniczkę. W jej uwolnieniu i zatrzymaniu sprawców brał udział GRIN (Nieetatowa Grupa Interwencyjna) Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
Tak właśnie w największym skrócie, wyglądał scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych przeprowadzonych 26 października br. na terenie powiatu świdnickiego.
Po zawiadomieniu o zdarzeniu do działania zaangażowane zostały siły i środki m.in. policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, a także Wydział ds. Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Do zadań policjantów należało przede wszystkim zatrzymanie osób które dokonały uprowadzenia autobusu z pasażerami, zapewnienie dojazdu jednostkom ratowniczym na miejsce zdarzenia, regulacja ruchem i wyznaczanie objazdów, zabezpieczenia miejsca zdarzenia, ochrona porządku podczas przeprowadzania akcji ratowniczej oraz wykonanie czynności procesowych na miejscu zdarzenia.
Przeprowadzone ćwiczenia mają na celu sprawdzenie sposobu reagowania w sytuacji zagrożenia, a także doskonalenie umiejętności współdziałania, koordynowania działań oraz wymiany informacji pomiędzy Policją, Strażą Pożarną oraz Pogotowiem Ratunkowym.
Symulowane zdarzenia przebiegały zgodnie z wyznaczonym planem oraz bardzo dobrze odzwierciedlały rzeczywiste działania. Uczestniczące w nim służby doskonale ze sobą współpracowały i wykazywały się pełnym zaangażowaniem. Około godz. 13.00 odbyło się uroczyste zakończenie ćwiczeń i podsumowanie działań.
Oficer Prasowy KPP Świdnica
sierż. szt. Magdalena Ząbek