Policja zazwyczaj kojarzy się z tzw. drogówką, czyli funkcjonariuszami kontrolującymi ruch na drodze. Najczęściej widywanymi policjantami są ci z prewencji, którzy czuwają nad ładem i porządkiem obywateli. Zawód ten kojarzymy też niejednokrotnie z pracą operacyjną czy policjantami przesłuchującymi pokrzywdzonych, świadków i sprawców przestępstw. Mało kto wie, że istnieją też komórki, których nie widać na co dzień, a odgrywają ważną rolę w procesie wykrywczym prowadzonych spraw.
Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, bo o nim mowa, ma pod sobą wiele ciekawych pracowni, chociażby badań broni i balistyki, chemii, biologii, badań dokumentów czy daktyloskopii. Pracują tam wykwalifikowani policjanci, którzy ukończyli nie tylko studia specjalistyczne, ale też mnóstwo szkoleń.
Pracują na nowoczesnym sprzęcie, który umożliwia m. in. badanie próbek krwi, narkotyków, broni czy np. zapisów nagrań głosowych lub wizualnych. Wszystko po to, by usprawnić pracę przy poszczególnych sprawach, by pomóc w wykryciu sprawcy przestępstwa.
Praca tych policjantów, mimo że nie widać ich na ulicy czy w komisariacie, jest niezwykle ważna i wręcz niezbędna przy prowadzonych postępowaniach karnych. Do zadań Laboratorium należy m. in. uczestniczenie w oględzinach miejsc popełnienia poważniejszych przestępstw, prowadzenie zbiorów umożliwiających identyfikację osób i rzeczy, prowadzenie szkoleń techników kryminalistyki oraz policjantów służby dochodzeniowo-śledczej, przeprowadzania badań umożliwiających szeroko pojętą identyfikację, badanie legalności różnego rodzaju rzeczy czy substancji, rekonstrukcje wypadków drogowych czy tworzenie portretów pamięciowych chociażby sprawców przestępstw. Laboratorium podłączone jest do komputerowego Systemu Automatycznej Identyfikacji Daktyloskopijnej „AFIS” i prowadzi systematyczne badania w tym zakresie.
Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wykonuje rocznie około 8,5 tysiąca ekspertyz w kilkunastu dziedzinach kryminalistyki, co stawia je w krajowej czołówce policyjnych laboratoriów kryminalistycznych i czyni w tym zakresie najważniejszym partnerem Policji, Sądów i Prokuratur Dolnego Śląska. Laboratorium Kryminalistyczne KWP we Wrocławiu jest nowocześnie zarządzaną jednostką, certyfikowaną przez Polskie Centrum Akredytacji zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025.
Co tydzień będziemy Państwu przybliżać poszczególne komórki i czym na co dzień zajmują się pracujący w niej policjanci. Być może to tam właśnie swoje miejsce będzie widział przyszły policjant, który wstąpi w nasze szeregi. Na początek zapraszamy do obejrzenia filmu, gdzie w krótkich fragmentach przybliżyliśmy nieco pracę w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu