Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Świdnica

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy dzisiaj od wczesnych godzin porannych tj. od godz.06:00- do 22:00, na drogach naszego powiatu prowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, przyłączając się do ogólnokrajowej akcji o tym kryptonimie. Wzmożone działania ukierunkowane są przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. Funkcjonariusze szczególnym nadzorem objęli rejony przejść dla pieszych.

W trakcie akcji funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zwracają szczególną uwagę na zachowanie się kierujących w stosunku do pieszych. Policjanci nadzorują także prawidłowość poruszania się pieszych po drogach bez wyznaczonych chodników oraz sprawdzają, czy piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach dozwolonych, a także czy stosują się do sygnalizacji świetlnej. Szczególnym nadzorem objęci zostali także rowerzyści.

Po raz kolejny przypominamy kierującym. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne  pierwszeństwa pieszemu na drodze są w głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność.

Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.

Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze.

Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, również na przejściu dla pieszych, jest niedozwolone.

Rowerzyści także są już od dłuższego czasu aktywni na drogach. Dlatego też funkcjonariusze świdnickiego Ruchu Drogowego  przypominają, że wyjeżdżając jednośladem na drogi publiczne zawsze powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie, gdyż jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego.

 

Oficer Prasowy KPP Świdnica

sierż. szt. Magdalena Ząbek