Nastała jesień, a co za tym idzie temperatury często jeszcze bywają wysokie i nic nie zwiastuje nadchodzącej zimy, jednak już teraz należy przygotować się do krótszych dni i coraz wcześniej zapadającego zmierzchu. Świdniccy policjanci przypominają, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych, które bardzo często ratują życie.

Świdniccy policjanci przypominają o obowiązkach osób pieszych, poruszających się po drodze szczególnie teraz zmrok zapada czybciej a dni staja sie krótsze. 

Aktualne przepisy nakładają na osoby piesze obowiązek używania elementów odblaskowych w momencie poruszania się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu.

Pamietajmy, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w ciemnych kolorach, a nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna z odległości nawet 150 metrów. Nie stosowanie się do tego przepisu zagrożone jest mandatem karnym w kwocie do 100 złotych.

Jednak najważniejsze jest nasze życie i zdrowie. Musimy pamiętać, że korzystając z odblasków, znacznie szybciej zostaniemy zauważeni przez kierujących pojazdami, co może uchronić nas przed utratą zdrowia, a nawet życia.

Nie wstydźmy się noszenia elementów odblaskowych, nie jest to uciążliwe, a może uratować nasze życie.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego świdnickiej komendy apelują o ostrożność i rozwagę na drogach, głównie kiedy aura nie sprzyja, na ulicy jest ślisko i szybko robi się ciemno.

Poniżej prezentujemy nagranie z kamery samochodowej z 28.09.2019 roku, żeby pokazać jak mało widoczni są piesi bez elementów odblaskowych.

Film swidnica041020191.mp4

Pobierz plik swidnica041020191.mp4 (format mp4 - rozmiar 35.73 MB)