Świdniccy policjami ponownie zwracają się z apelem o rozwagę i ostrożność w trakcie internetowych transakcji. Sprawdź, zanim klikniesz w nieznany link, który ma usprawnić wypłatę gotówki za sprzedany towar. TO MOŻE BYĆ OSZUSTWO!!!! Chwila nieuwagi oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, może skończyć się utratą oszczędności na rachunku bankowym.

Do świdnickiej komendy zgłosiła 21-letnia mieszkanka świdnicy, która niestety przekonał się jak szybko można stracic spore pieniądze w jednej chwili. 

A wszystko zaczęło się tak......21-latka postanowiła  pozbyć sie kul ortopedycznych, które "zalegały w szafie", a z których ktoś inny w potrzebie może skorzystać. Wystawiła więc za symboliczna kwotę  "kule ortopedyczne"  do sprzedaży na portalu ogłoszeniowym.

Po wystawieniu sprzętu, bardzo szybko na jednym z komunikatorów odezwała się osoba chętna, by zakupić wystawiony towar. Osoba sprawiała wrażenie bardzo, bardzo zainteresowanej i dlatego by wszystko trwało jak najszybciej zaproponowała płatność przez stronę internetową, do której obiecała wysłac link.

Link do niej przesłała w popularnym  komunikatorze. Wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedająca zdecydowała  się go otworzyć.

By otrzymać pieniądze, kobieta wpisała  dane swojej karty płatniczej, a w celu rzekomej dokładnej weryfikacji także trzycyfrowy numer karty To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jej konta bankowego oraz zgromadzonych tam pieniędzy. Gdy już po całej transakcji 21-latka zalogowała  się na swoje konto, okazało się że ktoś dokonał nieautoryzowanej wypłaty z jej konta  na kwotę  960 złotych

Świdniccy policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę w trakcie operacji bankowych.

Zawsze miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal, przelewem lub gotówką przy odbiorze. Unikaj podejrzanych pośredników płatności i linków przesyłanych przez drugą stronę transakcji.
  • Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. za pośrednictwem komunikatorów. Zobacz instrukcje płatności na najpopularniejszych platformach sprzedażowych.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

PAMIĘTAJMY! Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt. Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku bankowym.