Trwa sezon grzewczy, dlatego świdniccy policjanci po raz kolejny zwracają się do wszystkich mieszkańców naszego powiatu z apelem. Pamiętajmy, aby nie zatykać przewodów wentylacyjnych i dbać o drożność przewodów kominowych oraz szczelność użytkowanych pieców grzewczych.

Tlenek węgla może zabić w każdym momencie. Jest on bezwonnym gazem o silnych właściwościach toksycznych. Dlatego, aby zapobiec tragedii warto zainwestować w nowoczesny system ogrzewania oraz wentylacji swojego mieszkania. Niedostateczna wymiana powietrza w pomieszczeniu może spowodować zatrucie się tym związkiem chemicznym, który w zależności od stężenia może doprowadzić do zatrucia organizmu, co skutkuje bólami głowy, wymiotami, a w poważniejszych przypadkach śpiączką, a nawet zgonem.

Bardzo ważne jest abyśmy zawsze przed sezonem grzewczym poddali kontroli urządzenia, którymi ogrzewamy mieszkanie. Do sprawdzenia pieca gazowego oraz instalacji gazowej należy wezwać specjalistę. To samo dotyczy sprawdzenia przez kominiarza,  czy w kominach spalinowych, dymowych i wentylacyjnych jest dostateczny ciąg powietrza i czy spaliny nie wracają do naszego mieszkania.

Jeżeli nie mamy specjalistycznych uprawnień, nie wykonujmy samodzielnych przeróbek oraz napraw urządzeń grzewczych! Prace konserwacyjne powinien wykonać specjalista z odpowiednimi uprawnieniami. Nie używajmy także urządzeń, które nie posiadają atestu!

Pamiętajmy, aby nie pozostawiać bez opieki włączonej kuchenki gazowej, czy też piekarnika.

Zwróćmy także uwagę na dzieci, aby nie bawiły się pokrętłami w tych urządzeniach. Do pieców węglowych nie wrzucajmy wszystkiego, co się da. Sami nie zaśnijmy z papierosem odpalonym w ręku, który może spowodować pożar. W przypadku gorszego samopoczucia wywołanego prawdopodobnym podtruciem tlenkiem węgla niezwłocznie udajmy się do lekarza.

Oficer Prasowy KPP Świdnica
mł. asp. Magdalena Ząbek