Pomimo licznych apeli, kampanii medialnych czy też akcji policyjnych nadal zdarzają się sytuacje kiedy za kierownicę pojazdu wsiadają osoby pod wpływem alkoholu. Tylko w ciągu ostatniego weekendu policjanci Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali kolejnych dwóch nietrzeźwych kierujących. Niechlubny rekordzista miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyźni za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem.

Policjanci wielokrotnie zwracali się już do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności, a zwłaszcza o nie wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Niestety wciąż są osoby nieodpowiedzialne, które decydują się na jazdę na tzw. podwójnym gazie i tym samym nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Tylko w ciągu ostatniego weekendu policjanci powiatu świdnickiego  wyeliminowali z dalszej jazdy 2 takich kierowców.
Pierwszy „amator jazdy na podwójnym gazie”zatrzymany został w Świebodzicach przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego świdnickiej komendy w sobotę 30 lipca około godziny 1.40.
Podczas podjętej interwencji  badanie stanu trzeźwości 30-letniego kierowcy pojazdu marki Mercedes wskazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

W niedzilę 31 lipca około godziny 1.40 na terenie  miasta Żarów, funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Żarowie zatrzymali  kolejnego nietrzeźwego kierowce. Interwencje podjeli wobec 25-letniego kierującego samochodem marki  BMW. Przeprowadzone badanie trzeźwości potwierdziło u mężczyzny blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.

W każdym z wymienionych przypadków policjanci uniemożliwili kierującym dalszą jazdę, a o ich dalszym losie zadecyduje sąd.
Wypadki spowodowane przez nietrzeźwych często są tragiczne w skutkach, dlatego nie bądźmy obojętni i kiedy mamy podejrzenie, że kierowca jest nietrzeźwy reagujmy. Możemy uniemożliwić takiej osobie dalszą jazdę i zadzwonić pod numer alarmowy 112 i poinformować o swoich przypuszczeniach.

Przypominamy, że nieodpowiedzialni nietrzeźwi kierujący pojazdami mechanicznymi muszą się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 2, dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną, rowerzyści natomiast z wysoką grzywną oraz zakazem kierowania pojazdami.

mł. asp Magdalena Ząbek

Oficer Prasowy KPP Świdnica