Pamiętajmy, aby zawsze zamykać drzwi na klucz wtedy kiedy wychodzimy do sąsiada, czy na tzw. „chwileczkę”, ale także wtedy kiedy całą rodziną jesteśmy w domu, czy mieszkaniu. W ten sposób uchronimy się przed wizytą "nieproszonego gościa", który może pozbawić nas dokumentów, gotówki, bądź innych przedmiotów.

Przestępcy zazwyczaj działają w podobny sposób.

Często zdarza się tak, że będąc w domu, mieszkaniu  w ciągu dnia czy wychodząc na chwilę np. do sąsiada zamki naszych drzwi  są otwarte.
Potencjalny sprawcy kradzieży mogą chodzić po klatkach schodowych i sprawdzać, które mieszkanie jest otwarte. Jeśli takie znajdą wchodzą po cichu do przedpokoju, czy innych pomieszczeń i zabierają cenne przedmioty, a my orientujemy się o ich utracie nawet kilka godzin po zaistniałym zdarzeniu.
Często sprawcy wchodząc do jakiegoś mieszkania i będąc już zauważonym opowiadają wymyślone historie, że to pomyłka, że szukają znajomego. Takie zachowanie powinno wzbudzić naszą czujność.

Pamiętajmy też o zamykaniu drzwi na klucz przed wyjściem z mieszkania na tzw. „chwileczkę”, pójściem spać  oraz w sytuacjach, kiedy jesteśmy w domu, czy mieszkaniu nawet z kilkoma członkami rodziny.

Właściwie zabezpieczone mieszkanie to podstawa

Świdniccy policjanci apelują ! Bądźmy ostrożni i zawsze zamykajmy drzwi na klucz.


Oficer Prasowy KPP Świdnica
mł. asp. Magdalena Ząbek