Do świdnickich policjantów zgłosiła się 75-latka, który padła ofiarą oszustów. Kobieta przeglądając wirtualne strony zauważyła reklamę dotyczącą inwestycji w akcje koncernu naftowego. Wypełniła formularz podając swój numer telefonu. Po jakimś czasie zadzwonił do niej rzekomy konsultant, za namową którego kobieta zainstalowała program do zdalnego kierowania urządzeniem. 75-latka straciła ponad 7 tysięcy złotych. Ponownie ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozwagi przy tego typu transakcjach!

Wczoraj 02 sierpnia br. do świdnickich policjantów zgłosiła się 75– letnia mieszkanka Świdnicy, która została oszukana. Jak wynikało z jej relacji na jednej z wirtualnych stron internetu znalazła ogłoszenie o możliwości inwestycji w akcje koncernu naftowego i tym samym szybkiego pomnożenia swoich oszczędności. Wypełniła formularz podając swój numer telefonu. Po jakimś czasie zadzwonił  do niej mężczyzna z informacją, że skontaktuje się z nią konsultant, który wyjaśni całą procedurę oraz opowie jak wygląda obrót akcjami. Na telefon rzekomego konsultanta nie trzeba było długo czekać. Zadzwonił i oświadczył, że będzie opiekunem inwestycji 75-latki. W pierwszej kolejności nakazał zainstalowanie „specjalnej aplikacji do obsługi platformy”. Kobieta zgodziła się i nieświadomie zainstalowała na swoim urządzeniu oprogramowanie umożliwiające zdalne sterowanie systemem operacyjnym przez Internet, po zainstalowaniu którego oszust uzyskał dostęp do tego co działo się na  jej telefonie. Następnie nakazał jej wpłacić na wskazane konta kwotę blisko tysiąca złotych w celu rejestracji na platformie inwestycyjnej oraz kwotę 3 tysięcy złotych jako opłatę za księgową, co 75-latka zrobiła.

Poszkodowana po przelaniu wskazanych kwot zaczęła zastanawiać się czy nie została oszukana, postanowiła to zweryfikować i zadzwonić na numery telefonów które wcześniej otrzymała, ale niestety żaden nie był aktywny. Żeby ratować swoje pozostałe oszczędności podjęła je z banku, ale to nie przeszkodziło oszustom w działaniu, bo po zalogowaniu się na swoje konto 75-latka odkryła, ze ktoś zaciągnął w jej imieniu kredyt w kwocie około 3,5 tysiąca złotych, z których prawie cała kwota została wypłacona.

Łącznie 75-latka straciła ponad 7.200 złotych.

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych.

Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy.

Nigdy pod żadnym pozorem nie instalujmy proponowanych nam przez nieznajomych programów na swoich urządzeniach .

Nie otwierajmy również podesłanych nam linków.

Zachowajmy zdrowy rozsądek, a wobec obcych bądźmy nieufni.

Oficer Prasowy KPP Świdnica
mł. asp. Magdalena Ząbek