Świdniccy policjanci przeprowadzili wczoraj na terenie całego powiatu działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa szczególnej kategorii użytkowników dróg – niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są najbardziej narażeni na odnoszenie poważnych obrażeń w zdarzeniach drogowych. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamali przepisów ruchu drogowego. Mundurowi ujawnili 92 wykroczenia, które popełnili piesi oraz kierujący względem pieszych.

Głównym celem prowadzonych wczoraj przez świdnickich policjantów działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród tej grupy użytkowników dróg, która w sytuacji uczestnictwa w zdarzeniu drogowym jest najbardziej narażona na odniesienie poważnych obrażeń.

Szczególnym nadzorem mundurowi objęli okolice przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych, czyli miejsc szczególnych, gdzie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są uprzywilejowani, ale zarazem są narażeni na ogromne niebezpieczeństwo w sytuacji nierespektowania obowiązujących przepisów przez kierujących.

Musimy pamiętać, że jedną z głównych przyczyn zdarzeń z pieszymi, rowerzystami czy kierującymi hulajnogami elektrycznymi jest nieustąpienie im pierwszeństwa właśnie na przejściu bądź przejeździe, w wyniku czego często odnoszą oni poważne obrażenia, a nawet giną. Nie bez powodu są oni określani mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie chroni ich bowiem karoseria pojazdu czy różne systemy bezpieczeństwa, jak ma to miejsce w przypadku kierowców samochodów.

Mimo licznych działań, zarówno edukacyjnych, jak również tych prewencyjno-kontrolnych nadal wielu użytkowników dróg ignoruje obowiązujące przepisy, co obrazują rezultaty przeprowadzonych przez policjantów działań. Podczas wczorajszych działań świdniccy funkcjonariusze ujawnili 92 wykroczenia, z czego ponad 40 popełnionych zostało przez samych pieszych, głównym ich grzechem było niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz przekraczanie jedni w miejscach do tego niewyznaczonych. Pozostałe znalazły się na sumieniu kierujących pojazdami oraz jednośladami. A tu główne wykroczenia to przekraczanie prędkości w rejonie przejścia dla pieszych, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Pamiętajmy, że o własne bezpieczeństwo na drodze w głównej mierze powinniśmy zadbać sami, stosując się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i zachowując na drodze czujność oraz rozwagę.

Pamiętajmy też, że obecnie na drogach jest ślisko w związku z zimowymi warunkami pogodowymi, dlatego po raz kolejny przypominamy i apelujemy o rozwagę. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są w głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Pamiętajmy także, że większość śmiertelnych wypadków na drogach spowodowana jest nadmierną prędkością.

mł. asp. Magdalena Ząbek

Oficer Prasowy KPP Świdnica