Przed nami ferie zimowe, w więc czas odpoczynku dla dzieci i młodzieży związany bardzo często z wyjazdami do kurortów turystycznych. Świdniccy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rezerwacji miejsc noclegowych.

Apelujemy, aby wnikliwe i dokładnie sprawdzić oferty noclegowe. Oszuści działają w ten sposób, że zamieszczają w Internecie, na portalach aukcyjnych czy na spreparowanych stronach internetowych bardzo atrakcyjne oferty, ze znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną oraz zdjęciami pięknych pokoi, apartamentów czy domków. Oszuści, którzy oferują nieistniejące miejsca noclegowe żądają wpłaty zaliczki lub całości kwoty, a następnie po przyjeździe na miejsce okazuje się, że osoby te stały się ofiarą przestępstwa.

Apelujemy, by nie zostawiać załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę i ponownie apelujemy, aby zachować szczególną ostrożność przy rezerwacji ofert bardzo atrakcyjnych, tych w super cenie. Najlepiej jest porównać cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji. Postarajmy się zebrać jak najwięcej informacji na temat obiektu, w którym chcemy zrobić rezerwację. Uważajmy, jeżeli na stronie obiektu podano bardzo mało informacji, im ogłoszenie bardziej anonimowe, tym bardziej podejrzane. Sprawdźmy, czy podany adres faktycznie istnieje. Obiekty działające legalnie powinny być zarejestrowane w Urzędzie Miasta lub Gminy czy w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Zalecamy, aby zaliczkę wpłacać na konto bankowe, a każda inna forma, propozycja wpłaty pieniędzy powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę i zachowajmy całą dokumentację związaną z transakcją, jak również całą korespondencję dotyczącą rezerwacji.

mł. asp. Magdalena Ząbek

Oficer Prasowy KPP Świdnica