Jednym z priorytetów policjantów świdnickiej komendy jest eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców, którzy swoją lekkomyślnością narażają na niebezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego. Podejmowane działania, a w tym liczne kontrole wykazują, że pomimo zaostrzenia kar za jazdę na „podwójnym gazie”, nadal trafiają się nieodpowiedzialni kierowcy. Świdniccy policjanci ponownie przypominają - Nie ma przyzwolenia na jazdę na tzw. „podwójnym gazie”.

Policjanci wielokrotnie zwracali się już do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności, a zwłaszcza o nie wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Niestety wciąż są osoby nieodpowiedzialne, które decydują się na jazdę na tzw. podwójnym gazie i tym samym nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Tylko w ciągu ostatniego weekendu policjanci powiatu świdnickiego wyeliminowali z dalszej jazdy 5 takich kierowców.

Zatrzymani to mężczyźni, mieszkańcy powiatu swidnickiego w wieku od 19 do 37 lat.

24 marca około godziny 18.30 na terenie Strzegomia funkcjonariusze Komisariatu Policji w Strzegomiu zatrzymali 37-letniego kierowcę pojazdu marki Skoda. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 0,6 promila alkoholu w organizmie.

25 marca około godziny 7.30 na terenie Jaworzyny Śląskiej  funkcjonariusze z Ruchu Drogowego zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierowcę. 35-letni mężczyzna kierował motorowerem w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało w organizmie blisko 0,8 promila.

Tego samego dnia około godziny  23.30 na terenie Strzegomia funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Strzegomiu  zatrzymali 19-latka, który kierował samochodem marki Ford. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 0,8 promila alkoholu w organizmie.

26 marca przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Strzegomiu zatrzymanych zostało jeszcze dwóch nietrzeźwych kierowców. Tuż po północy na terenie gminy Strzegom  zatrzymany został 26-latek, który kierował  pojazdem marki Opel. Mężczyzna wsiadł za kierownicę samochodu i ruszył w drogę mając blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Około godziny 14.30  zatrzymany został  32-letni kierowca pojazdu marki BMW, który mając blisko 0,8 promila alkoholu w orgazmie zdecydował się na jazdę.

PAMIĘTAJMY, wypadki spowodowane przez nietrzeźwych często są tragiczne w skutkach, dlatego nie bądźmy obojętni i kiedy mamy podejrzenie, że kierowca jest nietrzeźwy reagujmy. Możemy uniemożliwić takiej osobie dalszą jazdę i zadzwonić pod numer alarmowy 112 i poinformować o swoich przypuszczeniach.

Przypominamy, że w świetle obowiązujących przepisów za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub po użyciu innego, podobnie działającego środka, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Oficer Prasowy KPP Świdnica

mł. asp. Magdalena Ząbek