Świdniccy policjanci przypominają, by nigdy nie zostawiać dziecka samego w samochodzie, szczególnie w czasie upałów! Wystarczy chwila, by doszło do tragedii. Pamiętajmy również, by nie pozostawiać w nagrzanym samochodzie zwierząt. Widząc pozostawione w pojeździe dziecko bądź zwierzę reagujmy!

Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę dzieci, ani zwierząt.

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest  znacznie wyższa od tej na zewnątrz.  Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych  sytuacji. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.

Widząc pozostawione w pojeździe dziecko reaguj i natychmiast skontaktuj się z numerem alarmowym 112. Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu. Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora numeru alarmowego 112 lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić w samochodzie szybę. Jeżeli to możliwe zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb.

Najważniejsze jest ludzkie życie, ale pamiętajmy także o zwierzętach…

  • Nie zabieraj ze sobą zwierząt w podróż samochodem jeśli planujesz załatwianie różnych spraw i wiesz, że nie będziesz mógł ze sobą zabrać zwierzęcia. Często takie osoby tłumaczą się, że wyszły tylko na chwilę, aby zrobić zakupy lub coś załatwić, albo że zostawiły w samochodzie uchyloną szybę. Nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzę na zagrożenie – uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu, a pozostawienie szczeliny zachęca psa do tego, by wkładał tam pysk poszukując źródła „powiewu’’. Miska z wodą pozostawiona dla psa też sprawy nie załatwi. Wcale nie trzeba długiego czasu, aby zwierzę mogło ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.
  • Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.
  • Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem.
  • Nie bądź obojętny! Gdy zauważysz zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu poinformuj policjantów dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Oficer Prasowy KPP Świdnica
mł. asp. Magdalena Ząbek

żródło KGP