Oszuści coraz chętniej działają w sieci, wykorzystując pośpiech lub niewiedzę osób. Oszuści tak prowadzą rozmowę by osoba kliknęła w link przesłany od nich, który z pozoru ma ułatwić transakcję płatniczą pomiędzy sprzedającym a kupującym. W rezultacie, jedna ze stron udostępnia poufne dane logowania do konta. Świdniccy policjanci kolejny raz apelują o ostrożność i rozwagę!

Aktywność oszustów w sieci jest coraz większa i niestety praktycznie każdego dnia, w wyniku ich działalności za pośrednictwem internetu, ludzie tracą swoje oszczędności. Jak to działa?

Metodą, którą ostatnio bardzo często wykorzystują przestępcy, jest „kliknięcie w przesłany link” podczas zakupów przez internet.

W większości przypadków są to prywatne oferty sprzedaży rzeczy na portalach aukcyjnych. Sprzedający umieszcza ogłoszenie. Zgłasza się osoba zainteresowana zakupem przedmiotu. Zadaje pytania, czasami negocjuje cenę i przechodzi do transakcji. Wtedy kupujący proponuje bardzo szybką formę płatności. Wystarczy kliknąć w przesłany link. Ma on przekierować sprzedawcę na stronę, z której pobierze należność za przedmiot. Aby kwota trafiła na jego konto musi zalogować się do swojej bankowości elektronicznej. Niestety, już po chwili okazuje się, że żadna kwota nie wpływa na jego konto, wręcz przeciwnie zgromadzone na nim środki zniknęły. Tak właśnie działają oszuści! Dlatego nie klikajmy w przesłane linki a do swojej bankowości internetowej logujmy się sami ze strony internetowej lub aplikacji – NIE PRZEZ LINK który otrzymaliśmy.

Ostatnio oszuści próbują także podszyć się pod pracownika banku.

Schemat działania sprawców jest zawsze podobny. Najpierw dzwoni rzekomo policjant, prokurator, pracownik banku informując, że nasze konto zostało np. przejęte przez oszustów i żeby nie stracić pieniędzy należy je jak najszybciej wypłacić i przekazać odpowiednim służbom, które zwrócą je po zakończonej akcji lub tak jak w opisanych przypadkach - zagrożone są środki finansowe zgromadzone na koncie bankowym.

Telefonować może też fałszywy(a) wnuczek, wnuczka, ktoś z rodziny, kto uczestniczył w wypadku drogowym. Następnie, żeby uniknąć kary więzienia należy "zorganizować" pieniądze na uniknięcie konsekwencji prawnych takiego zdarzenia.

Sposobów, metod i form działania przestępców jest bardzo wiele. Wykorzystują oni zaufanie osób w różnym wieku i wprowadzają je w błąd.

Cel mają tylko jeden – wyłudzić jak najwięcej pieniędzy, często oszczędności całego życia.

Nie pozwólmy, żeby obcy ludzie nas okradali! O każdym tego typu przypadku informujmy natychmiast służby pod numerem alarmowym 112.

mł. asp. Magdalena Ząbek

Oficer Prasowy KPP Świdnica

źródło KMP Wrocław

Film 433-211414.mp4

Pobierz plik 433-211414.mp4 (format mp4 - rozmiar 17.7 MB)

Pliki do pobrania

  • 13.24 KB
  • 15.26 KB