Sezon zimowy, to zdecydowanie najbardziej wymagający czas dla wszystkich uczestników ruchu. Warunki drogowe potrafią nieźle dać w kość, pokrzyżować plany, a nawet stworzyć realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Ważnym jest, aby zawsze kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i nie ulegać presji czasu. Pamiętaj, lepiej dojechać / dojść kilka minut później niż wcale. Apelujemy również o wyrozumiałość i wzajemną ostrożność w relacji kierowca – pieszy. Oto kilka wskazówek policjantów, jak bezpiecznie dotrzeć do celu.

Szanowni kierowcy i piesi - mamy zimę! Oznacza to, że warunki panujące na drodze są naprawdę wymagające. Przyjemnie promienie słońca szybko mogą zamienić się w opady deszczu i śniegu. Szczególnie trudne do podróżowania są poranki. Dziś powitał nas siarczysty mróz i śliska nawierzchniami, zarówno w odniesieniu do chodników jak i jezdni. Wszyscy musimy mieć świadomość jak w obecnej sytuacji, ważna jest wzmożona ostrożność. Policjanci przygotowali dla Państwa krótki poradnik „z życia wzięty”, jak być bezpiecznym podczas podróży.

Kierowco,

  • sprawdzony stan techniczny pojazdu! Bez tego ani rusz. Opony zimowe o prawidłowym bieżniku to najlepsza inwestycja w bezpieczeństwo  Sprawny układ hamulcowy, oświetlenie oraz uzupełnienie płynów eksploatacyjnych. Gotowe? OK. Możesz ruszać, w drogę, ale najpierw…
  • sprawdzaj warunki pogodowe na następny dzień. Może okazać się, że musisz po prostu wstać kilka minut wcześniej, aby odśnieżyć auto i przygotować je do drogi. Pamiętaj, że wszystkie szyby pojazdu muszą zostać oczyszczone. Nie dopuszczalnym jest aby ruszyć w drogę, mając ograniczone pole widzenia.
  • Lepiej kilka minut później niż wcale, czyli stosuj się do ograniczeń prędkości, a przede wszystkim warunków na drodze. W przypadku oblodzonej nawierzchni, jedź nawet wolnej niż wskazują limity. Dzięki temu dajesz sobie czas na reakcję i opanowanie pojazdu, w przypadku poślizgu.

Pieszy,

  • „śpiesz się powoli”, a najlepiej wcale. Idąc do pracy, czy po zakupy uważnie stawiaj kroki na chodnikach, pasach czy chodząc po schodach. Śliska nawierzchnia sprawia, że utrata równowagi i upadek to kwestia sekund. Konsekwencje mogą być naprawdę bolesne.
  • Noś się kolorowo, a przynajmniej w jaśniejszych barwach. Szybko zapadający zmrok sprawia, że jesteśmy mniej widoczni dla kierowców. Wybór kolorowej odzieży na pewno ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Dołożenie do tego elementów odblaskowych to najlepsza z możliwych opcji.
  • Obserwuj co dzieje się na drodze, szczególnie podczas przechodzenia przez pasy. Śliska nawierzchnia może skutecznie opóźnić czas reakcji kierowcy. W sytuacji zderzenia, pieszy nie ma najmniejszych szans w starciu z pojazdem. W najlepszym przypadku kończy się to poważnymi stłuczeniami lub złamaniami. Pamiętaj, że niedopuszczalne jest korzystanie w telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych.

źródło Policja.pl