Dzięki wielomiesięcznej analizie zgłoszeń lokalnej społeczności naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa wiemy już, że spełnia ona swoje zadanie, a funkcjonariuszom pozwala szybko a przede wszystkim trafnie diagnozować oraz eliminować zagrożenia, co realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu świdnickiego.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ruszyła na terenie województwa dolnośląskiego 5 października 2016 roku. 
Od tego czasu  funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy weryfikują każde zgłoszenie na terenie powiatu świdnickiego.  
  
W okresie 2019 r podczas funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie KPP w Świdnicy odnotowano łącznie 1611 zgłoszeń dotyczących zagrożeń (1487 w ub. roku), gdzie w 722 przypadkach fakt zaistnienia zagrożenia został potwierdzony, w tym w 592 przypadkach zagrożenie zostało wyeliminowane. 
Najczęściej oznaczano kategorie dotyczyły
- przekraczania dozwolonej prędkości (744),
- nieprawidłowego parkowanie (328) 
- spożywania alkoholu w niedozwolonych miejscach (225).
 
Potwierdzalność ujawniania zagrożeń uzyskała poziom 51,6%.
  
Statystycznie w całej Polsce zagrożenie na mapie nanoszone jest co niespełna półtorej minuty. Średnio co 5 minut zgłaszane jest zagrożenie dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości, czy też nieprawidłowego parkowania. Daje to średnio na dobę 1054 zagrożenia wskazywane przez użytkowników działających w trosce o wspólne bezpieczeństwo. 
  
Przypomnieć należy zasadę działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. 
Funkcjonariusze dokładnie sprawdzają każde zgłoszone zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie miasta ale też całego powiatu świdnickiego.  
  
Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jednocześnie przypominamy, że zgłoszenia dokonywane poprzez KMZB nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji, w tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.  
  
Oficer Prasowy KPP Świdnica 
sierż. szt. Magdalena Ząbek