Panele fotowoltaiczne - czym są i jak działają?

O panelach fotowoltaicznych pisze i rozmawia się coraz więcej. Nic w tym dziwnego, gdyż inwestorzy chcą być coraz bardziej ekologiczni i zmniejszać rachunki za prąd. Dzięki dobrze zaprojektowanej i przede wszystkim dobrze wykonanej instalacji będzie to możliwe. Panele fotowoltaiczne produkują prąd w sposób bezpieczny, komfortowy oraz ekologiczny. Jak działają i jakie są zalety ich użytkowania?

Ekologia coraz śmielej wkracza do budownictwa, nie tylko mieszkaniowego, ale również przemysłowego. Coraz więcej osób dostrzega fakt, że prąd elektryczny jest drogi i najprawdopodobniej będzie jeszcze droższy. O ile w domach jednorodzinnych służy do zasilania podstawowych urządzeń, ogrzewania oraz zasilania CWU, o tyle w zakładach przemysłowych zasila wszystkie maszyny, urządzenia, linie technologiczne, oświetlenie. Zapotrzebowanie zakładów produkcyjnych na energię jest więc ogromne. Ratunkiem okazują się panele fotowoltaiczne, o których można poczytać na stronie https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-swidnica/

Panele fotowoltaiczne co to jest?

Panel fotowoltaiczny to najbardziej widoczny element całej instalacji. Składa się z ogniw fotowoltaicznych. Zasada działania jest bardzo prosta. Foton, czyli minimalna jednostka światła, pada na ogniwo, jest pochłaniana przez krzem. Następuje wybijanie elektronu i zmuszanie go do ruchu. Ten właśnie ruch to przepływ prądu elektrycznego. Ogniwa fotowoltaiczne z powodzeniem zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną, którą możemy dowolnie wykorzystywać. W skład instalacji wchodzą takie elementy, jak:

  • panele,
  • falownik, inwerter,
  • system mocujący,
  • niezbędne okablowanie,
  • elementy zabezpieczające.

Projektowaniem oraz wykonywaniem instalacji fotowoltaicznych zajmuje się firma Hymon (https://hymon.pl/)

Poprawność działania instalacji

Myśląc o montażu instalacji fotowoltaicznej przede wszystkim powinniśmy określić, do czego będzie ona wykorzystywana. Prawidłowy dobór ilości paneli sprawi, że będziemy mogli wykorzystać pełny potencjał instalacji, a panele będą mogły „wyprodukować” na tyle energii, aby zasilić nie tylko podstawowe sprzęty, ale również ciepłą wodę, urządzenia grzewcze, klimatyzację.

Również należy zwracać uwagę na prawidłowy montaż instalacji. To tak samo ważny aspekt, jak dobór paneli. Nic nam po panelach fotowoltaicznych, które mają bardzo dobre parametry, jeżeli montaż był przeprowadzony błędnie lub doszło do ich uszkodzenia. Problematyczny może okazać się również montaż na dachu, gdzie dodatkowo trzeba zastosować specjalne rozwiązania, a jednocześnie nie uszkodzić pokrycia dachowego.

Współpraca w tym zakresie z doświadczoną firmą jest po prostu opłacalna. Sprawdzając informacje na stronie https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ możemy zasięgnąć informacji nie tylko o danych technicznych, ale również wykonawcy. Dzięki temu otrzymamy instalację, która spełni nasze oczekiwania.