Mieszkanie z rynku wtórnego - na co uważać?

Zakup mieszkania to poważna decyzja, która wiąże się z ogromnym zobowiązaniem finansowym na całe życie. Wybór niewłaściwego lokalu może skończyć się wieloma problemami i ogólnym niezadowoleniem inwestora. Dlatego przed podpisaniem umowy, warto dokładnie sprawdzić kilka rzeczy, aby zminimalizować ryzyko błędnej inwestycji. Na co trzeba uważać?

Stan techniczny mieszkania

Pierwsza wizyta w lokalu, którym jest się zainteresowanym, jest bardzo ważna. Metraż, liczba pokoi, rozkład mieszkania, czy jego lokalizacja są niezwykle istotne i zapewnią odpowiednią wygodę, ale należy też pamiętać o ocenie stanu technicznego mieszkania. Dobrze jest dopytać kiedy był przeprowadzany remont, wymieniana hydraulika i elektryka oraz dokładnie obejrzeć ściany i sufity, czy w mieszkaniu nie zadomowił się grzyb. Analiza szczelności okien i drzwi to podstawa, która da nam pierwsze informację o mieszkaniu i pozwoli oszacować koszt remontu. Warto też pamiętać, że równie ważny jest stan budynku. Zaniedbana klatka schodowa, zniszczony dach, czy zalana piwnica, to ważne znaki ostrzegawcze, których lepiej nie bagatelizować. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto również porozmawiać z lokalną spółdzielnią o sprawach technicznych możliwości przeprowadzenia remontu.

Sprawdź ofertę mieszkań w województwie dolnośląskim

Koszt utrzymania mieszkania

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie kosztów utrzymania. Warto więc zapytać o rachunki za lokal i poprosić o ich okazanie. Wysoki czynsz, droga woda, czy ogrzewanie mogą spowodować, że nie będzie nas stać na jednoczesne utrzymanie lokalu i spłatę kredytu. Od razu warto też sprawdzić, do jakiej wspólnoty lub spółdzielni przynależy lokal i czy nie ma żadnych zaległości za opłaty. Długi z tytułu nieopłacania czynszu mogą wynosić nawet kilka lub kilkadziesiąt tysięcy. Oczywiście nie musi to przekreślać zakupu mieszkania, wystarczy zapisać w akcie notarialnym, że kwota w wysokości spłaty długów zostanie przelana bezpośrednio na konto wierzycieli, a tylko pozostała część na konto sprzedającego.

Dokumenty dotyczące mieszkania

Po wstępnym wybraniu mieszkania należy dokładnie zapoznać się z dokumentami lokalu. W pierwszej kolejności należy zwrócić się do właściciela o dokumenty, które potwierdzą, że faktycznie ma on prawo do sprzedaży mieszkania. Równie ważne jest zapoznanie się z księgą wieczystą – tam należy dokładnie sprawdzić, czy hipoteka nie jest obciążona. Należy również poprosić o zaświadczenie o braku zameldowanych lokatorów.

Nieproszeni lokatorzy

Zakup mieszkania z lokatorami to jeden z najgorszych błędów jaki popełniają młodzi inwestorzy. Właśnie dlatego, należy dokładnie sprawdzić księgę wieczystą – wpis o wieczystym użytkowaniu lokalu oznacza, że ktoś ma prawo mieszkać w danej nieruchomości aż do śmierci, niezależnie kto jest właścicielem lokalu.