Jak przygotować się do testu z wózków jezdniowych?

Uprawnienia pozwalające na kierowanie wózkami jezdniowymi, nazywanymi także widłowymi lub widlakami, są coraz częściej zdobywane przez osoby w każdym wieku o i różnych kwalifikacjach. Nic w tym dziwnego – praca na stanowisku operatora jest dochodowa, a ofert zatrudnienia wciąż przybywa. Jak przygotować się do testu z wózków jezdniowych?

Jaka wiedza wymagana jest na teście z wózków jezdniowych?

Pierwszym krokiem, który pozwoli na rzetelne przygotowanie się do testu z wózków jezdniowych, jest sprawdzenie jaki zakres wiedzy jest wymagany podczas egzaminu. W arkuszach bardzo często zadawane są pytania o zagadnienia ogólne związane z dozorem technicznym. Dodatkowo w zakres wiedzy niezbędnej do uzyskania uprawnień wchodzą także m.in.:

  • budowa, elementy wózka widłowego oraz zasada ich działania,
  • znaczenie balastu i przeciwwagi,
  • znajomość lampek kontrolnych,
  • diagramy udźwigu,
  • ochrona przeciwporażeniowa,
  • zasady BHP podczas przewożenia ładunków,
  • obowiązki i uprawnienia operatora wózka widłowego,
  • znajomość czynności konserwacyjnych,
  • zasady unikania ryzyka wystąpienia wypadków przy pracy.

Jak przygotować się do testu z wózków jezdniowych?

Przygotowanie do testu z wózków widłowych to przede wszystkim zdobycie i przyswojenie wymaganej wiedzy z zakresu opisanego powyżej. Jak widać, zagadnienia te są rozległe, niektóre z nich mogą być także trudne do zrozumienia, dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z wózkami widłowymi. Warto jednak wiedzieć, że organizowane są kursy przygotowujące do egzaminu zdawanego przed Urzędem Dozoru Technicznego. Zazwyczaj trwają one 2 dni, w czasie ich trwania przekazywana jest najważniejsza wiedza oraz udostępniane są materiały przydatne podczas nauki. Przygotowując się do testów, można także korzystać z przykładowych egzaminów. Test z wózków jezdniowych rozwiążesz na www.gdbhp.pl, co ważne od razu sprawdzisz też na stronie poprawność odpowiedzi. Warto jednak zaznaczyć, że nie należy uczyć się ich na pamięć, a spróbować rozumieć, tak aby wiedza mogła być wykorzystana nie tylko do zdobycia uprawnień, ale i podczas rozwiązywania problemów w pracy. Dobrą metodą jest odpowiadanie w pierwszej kolejności na pytania, na które odpowiedzi się zna, z tych bardziej problematycznych warto robić notatki.

Jak wygląda egzamin z wózków jezdniowych?

Podczas przygotowywania się do egzaminu z wózków jezdniowych warto pamiętać, że składa się on z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza z nich to właśnie omówiony przez nas wcześniej test złożony z 15 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Konieczne jest prawidłowe odpowiedzenie na 11 z nich, by uzyskać pozytywny wynik z tej części. Warto zaznaczyć, że kluczowa jest wiedza związana z odczytywaniem diagramów udźwigów, ponieważ zazwyczaj zadawane jest o nie aż 5 pytań (dla przypomnienia: dopuszczalna liczba błędnych odpowiedzi to 4). Po uzyskaniu pozytywnego wyniku przystępuje się do części praktycznej, na którą składają się 2 zdania związane z konserwacją, kontrolą pracy i obsługą wózka jezdniowego. Więcej informacji związanych z przebiegiem egzaminu znaleźć można na stronie Urzędu Dozoru Technicznego. Zapoznanie się z materiałami pozwoli na jeszcze lepsze przygotowanie się do testu oraz późniejszej pracy na stanowisku operatora widlaków.

Warto podkreślić, że raz zdany egzamin na wózki widłowe uprawnia dożywotnio do wykonywania zawodu operatora.

Kto może przystąpić do testu z wózków jezdniowych?

Aby móc przystąpić do egzaminu, testu z wózków jezdniowych konieczne jest spełnienie jedynie 3 wymogów stawianych przez Urząd Dozoru Technicznego. Należą do nich:

  1. pełnoletność,
  2. wykształcenie minimum podstawowe,
  3. zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w charakterze operatora wózków widłowych.