Pamiętaj dopalacze to bezpośrednie zagrożenie dla Twojego życia. Ich skład chemiczny jest różnorodny, a skutki zażywania niejednokrotnie tragiczne. Jeśli chcesz żyć - nie zażywaj tych niebezpiecznych substancji! Podczas zajęć profilaktycznych, które regularnie odbywają się w szkołach, świdniccy policjanci przekazują młodzieży i nauczycielom najważniejsze informacje dotyczące szkodliwości zażywania dopalaczy i narkotyków.
Czymsą dopalacze?
Dopalacze, zwane smart drugs stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, których produkcja, sprzedaż , reklamowanie jest obecnie w Polsce ustawowo zakazana. Zdarza się, że udając produkty kolekcjonerskie, kadzidła, sole do kąpieli ferowane są w nielegalnej sprzedaży. Większość dopalaczy ma postać tabletek lub mieszanek do palenia.
Czym są narkotyki?
Narkotyki to substancje psychoaktywne, czyli takie które zmieniają świadomość.
Wiele obecnych narkotyków, było kiedyś legalnymi lekarstwami. Dopalacze w początkowej wersji były modyfikacją "zwykłych" narkotyków. Powstały różne odmiany "ziół", tabletek, czy proszków, których skład początkowo był znany i podawany na opakowaniu. Rząd uaktualnił "czarną listę", wpisując na nią substancje z dopalaczy. Od tego czasu sprzedawcy zmienili taktykę, przestali informować na opakowaniach o substancjach zawartych w środku, zaczęły powstawać kolejne sklepy, których właściciele zaczęli na własną rękę sprzedawać to, co wyprodukowali.
Czy dopalacze są niebezpieczne?
Dopalacze na ogół działają podobnie do nielegalnych narkotyków, niekiedy również silniej. Jednak, z uwagi na to, że dopalacze znane są od niedawna, na temat większości z nich wciąż nie ma wiarygodnych danych dotyczących ich rzeczywistej szkodliwości. W przypadku syntetycznych kanabinoli, a więc znajdujących się w dopalaczach odpowiedników THC, czyli składnika aktywnego marihuany, podejrzewa się, że ich silniejsze powinowactwo do receptorów kanabinolowych może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia konsumentów.
Niebezpieczeństwo sięgania po dopalacze polega także na tym, że konsumenci nie mają pojęcia, w jakich dawkach je stosować. Dawek tych nie precyzują również producenci,
a zawartość środka czynnego w ich produktach podlega znacznym wahaniom.
Osoby, które zażywają dopalacze lub inne środki zabronione zmieniają się. Stają się wrodzy i agresywni, nawet wobec osób najbliższych. Widocznie zmienia się też ich stosunek do rodziny czy znajomych. Modyfikuje się też ich ubiór, a nawet kwestia postrzegania higieny. Ważniejsze dla nich stają się środki, które zażywają. W swoich rzeczach zaczynają posiadać artykuły potrzebne do palenia jak bibułki, fajki czy rurki. Mogą też odmawiać wykonywania dotychczas lubianych zajęć.
Istnieje kilka objawów, które są charakterystyczne dla osób, nie tylko pod wpływem dopalaczy ale też innych narkotyków:
- agresja, wściekłość;
- czerwona twarz – z powodu zwiększonego ciśnienia;
- rozpalone ciało – z powodu podwyższonej temperatury;
- sucha skóra;
- rozszerzone bądź zmniejszone źrenice oraz brak reakcji na światło;
Spustoszenie w organizmie jest ogromne, skutkami zażywania dopalaczy mogą być choroby takie jak arytmia serca, toksyczne zapalenie wątroby, ostra niewydolność nerek czy psychoza paranoidalna i upośledzenie pamięci.
Objawami zatrucia/przedawkowania dopalaczy lub innych środków są:
- zaburzenia świadomości;
- zwiększony rytm serca;
- arytmia;
- odwodnienie organizmu;
- śpiączka
- zaburzenie podstawowych czynności życiowych.
Pamiętaj, że nawet jeśli pomoc przyjdzie na czas, nie ma gwarancji, że Twój organizm poradzi sobie z zatruciem i nie zakończy się to śmiercią!
Jeżeli zauważysz powyższe zachowania – zareaguj! Być może uratujesz komuś życie.
W takich przypadkach zadzwoń na numer alarmowy 112!
Jeżeli masz opakowanie dopalacza lub innego środka, który zażywała osoba – zachowaj je! Ułatwi to lekarzom udzielenie pomocy, a osobie zwiększą się szanse na przeżycie.
Nie podawaj żadnych leków i nie pozwól aby ta osoba sięgała po kolejne środki lub alkohol.
Gdzie szukać pomocy:
- 800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
- 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
- 800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
- 800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka