Handel z wykorzystaniem internetu rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz więcej osób korzysta ze sklepów internetowych oraz portali aukcyjnych, a zakupy w sieci są już codziennością. Obszar ten jest wykorzystywany przez oszustów, którzy nie przebierają w środkach. Bardzo często przestępcy bazują na naiwności i nieświadomości przeciętnego użytkownika, tworzą swoje domeny, które swoją nazwą do złudzenia przypominają znane sklepy. Niejednokrotnie nowe technologie, które mają ułatwić życia niosą za sobą zagrożenia. Zakupy w internecie to często niższe ceny, szeroki wybór, szybka dostawa, ale przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Należy jednak pamiętać o tym, że podobnie jak w świecie realnym, tak i w sieci możemy paść ofiarą przestępstwa.

Zakupy w internecie to często niższe ceny, szeroki wybór, szybka dostawa, ale przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Należy jednak pamiętać o tym, że podobnie jak w świecie realnym, tak i w sieci możemy paść ofiarą przestępstwa.

Policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz apelują do wszystkich użytkowników internetu o stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do innych internautów:

  • dokładnie zapoznaj się z treścią ogłoszenia;
  • dokonaj weryfikacji ceny, jakości oraz pochodzenia produktu;
  • przeczytaj komentarze o sprzedającym;
  • przy płatności upewnij się, czy przesyłane dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione;
  • otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków prowadzących na stronę sklepu;
  • pamiętaj nie ma nic za darmo, zbyt atrakcyjna cena towaru powinna wzbudzić podejrzenie.

Jeżeli już doszło do oszustwa poinformuj jak najszybciej administratorów danego serwisu o zaistniałym zdarzeniu. Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, jak również całą korespondencję ze sprzedawcą, zapisy rozmów poprzez komunikatory internetowe, czy SMS-y. Natomiast kiedy doszło do oszustwa na aukcji internetowej, należy skompletować następujące dane: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną kwotę, nick sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mail, sposób kontaktu ze sprzedającym - jego e-mail, nr telefonu, adres, sposób dokonania zapłaty - przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem. Jeśli nie uda się załatwić sprawy za pomocą serwisu- powiadom Policję.

źródło KWP we Wrocławiu