Jak dobrać rekuperator do powierzchni domu?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłą, czyli system rekuperacji, to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które coraz częściej stosowane jest w domach jednorodzinnych. Mnogość modeli, o różnej mocy i możliwościach, stawia jednak inwestorów przed nie lada wyzwaniem – jaki rekuperator wybrać? Sprawdź, na jaki rekuperator się zdecydować, biorąc pod uwagę rozmiar inwestycji – jakie urządzenie będzie idealne do danej powierzchni domu?

Instalacja rekuperatora w domu

Każda instalacja systemu rekuperacji poprzedzona powinna być wykonaniem projektu, w którym rozmieszczone będą wszystkie elementy instalacji, jakie znajdziesz na Ventido – Hurtownia Wentylacji, oraz parametry, jakimi powinna charakteryzować się wentylacja, by zapewnić skuteczną wentylację w domu. Koniecznym jest również wyszukanie doświadczonej ekipy montażowej, która zgodnie z zasadami sztuki i wiedza o systemach rekuperacji, prawidłowo zainstaluje system. Zarówno projektant, jak i instalatorzy mogą stanowić cenne źródło wiedzy odnośnie samego rekuperatora – wad i zalet danego urządzenia. Aby jednak mieć pewność optymalnego doboru jednostki centralnej (rekuperatora), koniecznym jest dopasowanie go do powierzchni obiektu.

Powierzchnia domu a dobór rekuperatora

Jak dobrać idealny rekuperator? Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim powierzchnię – czyli metraż – domu, a dokładniej pomieszczeń, które mają być przyłączone do systemu rekuperacji. Warto zaznaczyć tutaj, że nie będzie to najczęściej powierzchnia całkowita budynku. Dlaczego? Niektóre pomieszczenia bowiem wymagają często odseparowania od systemu rekuperacji. Takim pomieszczeniem jest przykładowo garaż, w którym mamy do czynienia z nagromadzeniem szkodliwych substancji i który najczęściej wyposażony jest w oddzielną wentylację grawitacyjną.

Jaki rekuperator do domu 100m2?

Rekuperator – podobnie jak każdy inny rodzaj wentylacji zapewniać musi odpowiednią cyrkulacje powietrza, a co za tym idzie – posiadać dopasowaną do powierzchni i kubatury domu wydajność. Dla domu o powierzchni ponad 100m2 wydajność rekuperatora powinna osiągać ok. 150 - 200 m3/h – w zależności od rodzaju pomieszczeń oraz ilości użytkowników obiektu. Ważnym jest, by centrala rekuperacyjna miała odpowiedni zapas – do dokładnie wyliczonej mocy urządzenia należy dodać około 30% zapasu – tak, by urządzenie nie pracowało ciągle na maksymalnej swojej wydajności, a na około 70 % swoich możliwości.

Wymiennik ciepłą- który będzie najlepszy do danej powierzchni?

Moc rekuperatora to nie jedyny wyznacznik, mający wpływ na dobór rekuperatora i skuteczność jego działania – w tym odzysku ciepła. Oprócz tego koniecznym jest dobranie rodzaju rekuperatora – a dokładniej wymiennika ciepła, który w nim pracuje. Od wymiennika ciepła zależne są bowiem charakterystyka działania jednostki centralnej oraz ilość ciepła, jaka może być skutecznie odzyskana i przekazana powietrza nawiewanemu do wnętrz.

Jak dobrać idealny rekuperator do domu?

Wybór optymalnie dopasowanego do powierzchni domu rekuperatora ma kluczowe znaczenie dla skuteczności rekuperacji i opłacalności inwestycji. Zbyt mała jednostka nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Urządzenie o zbyt dużej mocy względem powierzchni będzie natomiast generowało straty – przez konieczność nadmiernego zasilania sprzętu, który nie będzie w stanie efektywnie wykorzystać całych swoich możliwości. Aby mieć pewność, że rekuperator będzie idealnie dopasowany do nieruchomości, warto jest skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów branżowych, którzy są w stanie obliczyć moc urządzenia optymalna pod kątem wszystkich zmiennych.

Dostosowanie urządzenia do rozmiarów i sposobu użytkowania jest bardzo ważne. Warunkuje bowiem dwie podstawowe kwestie jego funkcjonowania – wysokość oszczędności, jakie będą możliwe do uzyskania z jego użyciem, ekonomiczność korzystania z rekuperacji oraz komfort eksploatacji systemu. Przed zakupem konkretnego urządzenia, skonsultuj się ze specjalistą.