Kobieta straciła oszczędności na oszukańczej transakcji internetowej z książkami
W ostatnich dniach na lokalnym portalu ogłoszeniowym doszło do kolejnego oszustwa, które dotknęło mieszkańca powiatu. Osoba, która miała zamiar sprzedać kolekcję książek, straciła swoje oszczędności przez nieostrożność w trakcie transakcji online. Policja apeluje o większą czujność i rozwagę podczas zakupów w sieci.
  • Oszustwo w sieci – jak to się zaczęło?

  • W pułapce fałszywego linku

  • Konsekwencje nieostrożności

Oszustwo w sieci – jak to się zaczęło?

30-letnia kobieta z powiatu świdnickiego postanowiła sprzedać swój zbiór książek na popularnym portalu ogłoszeniowym. Wystawiła ofertę na kwotę 330 złotych, a wkrótce znalazła chętnego na zakup. W trakcie komunikacji, potencjalny nabywca skontaktował się z nią za pośrednictwem popularnego komunikatora, nie korzystając z platformy sprzedażowej. To był pierwszy sygnał ostrzegawczy, który mógł wzbudzić w kobiecie wątpliwości.

W pułapce fałszywego linku

Po ustaleniu szczegółów transakcji, rzekomy kupujący zaproponował skorzystanie z usług firmy kurierskiej, która miała zająć się dostawą książek. Kobieta, nieświadoma zagrożenia, kliknęła w przesłany link, który wyglądał na stronę znanej firmy kurierskiej. Tam, zgodnie z instrukcjami, wypełniła swoje dane osobowe oraz dane do logowania do bankowości internetowej, sądząc, że w ten sposób zorganizuje wysyłkę książek i otrzyma pieniądze.

Konsekwencje nieostrożności

Gdy 30-latka zalogowała się na swoje konto bankowe, na ekranie pojawił się komunikat o weryfikacji danych. W tym momencie zadzwonił do niej mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik banku, pytając, czy proces weryfikacji przebiega pomyślnie. To był moment, w którym zaczęła mieć wątpliwości, a po rozłączeniu się i wylogowaniu z bankowości okazało się, że oszuści zdążyli już przeprowadzić kilka transakcji, wyprowadzając z jej konta ponad 2000 złotych oraz składając wniosek o kredyt na jej nazwisko, który udało się na szczęście anulować po kontakcie z prawdziwym pracownikiem banku.

Świdniccy policjanci przypominają, że w sieci należy zachować szczególną ostrożność. Warto nie klikać w podejrzane linki oraz dokładnie sprawdzać, z kim się rozmawia. Oszustwa internetowe stają się coraz bardziej wyrafinowane, a ich ofiarami mogą paść nawet najbardziej ostrożne osoby. W obliczu rosnącego zagrożenia, apelujemy o czujność i rozwagę.


Na podstawie: Policja Świdnica