Zarówno odzież, jak i obuwie spełnia swoje funkcje tylko wtedy, gdy korzystamy z tych rzeczy zgodnie z przeznaczeniem. Niezwykle istotne jest również prawidłowe czyszczenie ich i konserwowanie. Dotyczy to przede wszystkim kurtek, bielizny, butów oraz akcesoriów sportowych. Jak wobec tego prać odzież 4f i obuwie tej dobrze znanej marki? Podpowiadamy.
Jak czyścić obuwie sportowe?
Zacznijmy od tego, jak wyczyścić oryginalne buty, które zależnie od pogody, brudzą się chyba najbardziej z całego stroju. Otóż obuwie zarówno męskie, jak i damskie czyścić powinno się etapowo. W pierwszej kolejności trzeba usunąć brud przy użyciu szczoteczki o miękkim włosiu. Następnie można zabrać się za czyszczenie powierzchni materiału z zastosowaniem wody i specjalnego środka czyszczącego przeznaczonego do prania odzieży. Tak wyczyszczone pozostaje wytrzeć czystą, suchą ścierką. Ważne jest to, aby buty wysychały w temperaturze pokojowej i w dodatku z dala od źródła ciepła.
W jaki sposób prać polary i bluzy?
Bluzy i polary nie stracą swoich właściwości, jeżeli będą właściwie czyszczone. Prać je można zarówno ręcznie, jak i w pralce. Decydując się na tę drugą z możliwych opcji, odzież trzeba przekręcić na lewą stronę i zapiąć zamki. Poszczególne elementy garderoby można prać z innymi ubraniami. Trzeba mieć na uwadze tylko to, że ich intensywne kolory mogą zafarbować pozostałą odzież. Polary powinno się prać w proszku, ustawiając program na syntetyki. Najlepiej, aby ubrania te wysychały w temperaturze pokojowej, podobnie jak w przypadku butów, z daleka od źródła ciepła.
Jak czyścić odzież z membraną?
Odzież z membraną można prać zarówno ręcznie, jak i w pralce, ale bez wirowania. Trzeba też dostosować się do zaleceń uwzględnionych na metce. Przed praniem należy zapiąć wszystkie zamki i napy. Jeżeli kurtka ma jakieś widoczne zabrudzenia, warto je wcześniej zaprać chociażby z użyciem szarego mydła. Pranie kurtek 4f nie powoduje utraty ich właściwości czy też pierwotnego wyglądu. Jeśli oczywiście postępuje się zgodnie z instrukcją. Należy mieć na uwadze to, że brud i kurz, który gromadzi się na kurtce, skutecznie zatyka mikropory membrany i tym samym osłabia jej ochronę, a co za tym idzie, kurtka traci oddychające właściwości.
Jak powinno przebiegać pranie kurtek zimowych?
Kurtki miejskie i puchowe również można prać i to nawet w pralce. Trzeba tylko wcześniej uważnie zapoznać się z treścią metki. Kurtki zimowe najlepiej prać bez użycia środków zmiękczających. Nie zaleca się również stosowania impregnatów. Chcąc wyprać kurtkę puchową, trzeba ustawić temperaturę na 30 stopni Celsjusza, używając niewielkiej ilości proszku. Do bębna wraz z kurtką dobrze jest włożyć 2-3 piłeczki do tenisa ziemnego. W ten sposób można uniknąć zbijania się puchu. Takie kurtki najlepiej suszyć w przewiewnym miejscu. Warto je także od czasu do czasu obracać i roztrzepywać.
A… co z bielizną termoaktywną?
Każdy przyzna, że to właśnie bieliznę termoaktywną pierze się najczęściej i zadanie to nie jest łatwe, gdyż wymaga dostosowania się do pewnych zaleceń, aby nie utraciła swoich właściwości. Chcąc zapewnić jej maksymalną funkcjonalność, warto prać ją w proszku do prania i to najlepiej dla dzieci, ewentualnie w szarym mydle, płatkach mydlanych lub w specjalnych preparatach, które są przeznaczone do prania bielizny termoaktywnej. W tym przypadku nie powinno się stosować środków zmiękczających. Temperatura, jaką należy ustawić w pralce to maksymalnie 30 stopni. Wirowanie musi być ustawione na niskie obroty. Bieliznę termoaktywną również trzeba suszyć z daleka od źródła ciepła.