2 dni i 6 spotkań z uczniami szkół podstawowych z terenu gminy Świdnica, gdzie dzielnicowi Posterunku Policji w Słotwinie wraz z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym odpowiadali min na pytania „Jak bezpiecznie spędzić ferie? Jakich miejsc unikać? Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas ferii to priorytet działań policjantów powiatu świdnickiego. Nieodzownym elementem tych działań jest edukacja dzieci jak również młodzieży, szczególnie w zakresie bezpiecznego wypoczynku. W ramach działań „ Bezpieczne ferie 2020” mundurowi rozmawiali z najmłodszymi o bezpieczeństwie zarówno w domu jak i na podwórku, a także podczas poruszania się po drodze. Spotkania są również świetną okazją do przypomnienia o zasadach obowiązujących na stokach w związku z kampanią „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

O tym, że warto przypominać o zasadach bezpieczeństwa nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego placówki edukacyjne bardzo chętnie goszczą policjantów, którzy ze swoim przekazem, mogą dotrzeć do dużego grona odbiorców.  
 
A, że ferie zbliżają się już wielkimi krokami i aby ten czas był spędzony beztrosko, a przede wszystkim  bezpiecznie dzielnicowi z posterunku policji w Słotwinie asp. Adam Kłyszejko i sierż. sztab. Marta Balewicz, przy współpracy z posterunkiem policji w Karpaczu, Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz wydziałem prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przeprowadzili prelekcje z młodymi mieszkańcami gminy- uczniami szkół podstawowych w Pszennie, Grodziszczu, Lutomi Dolnej i Witoszowie Górnym, gdzie podzielili się z nimi dobrymi radami. 
 
Członkowie Grupy Karkonoskiej GOPR, asp. Krzysztof Patek oraz mł. asp. Grzegorz Polatowski, zaprezentowali dzieciom specjalistyczny sprzęt, jaki posiada każdy ratownik. A wszystkim dzieciom, które podczas ferii zimowych wybierają się w góry, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, stróże prawa opowiedzieli o zasadach obowiązujących na stoku  i na szlakach górskich oraz przypomnieli o tym co koniecznie należy zabrać ze sobą wybierając się w góry. Uczniowie czynnie brali udział w prezentacji oraz aktywnie przyłączali się do dyskusji zadając wiele pytań. Ogromną atrakcją w drugim dniu spotkań było przedstawienie psa ratownika o imieniu Rabka wraz z przewodnikiem z karkonoskiej grupy GOPR Jackiem Falkenberg, który również podzielił się dobrymi radami z najsłodszymi podczas omawianych zajęć. 
 
Sierz szt. Marta Balewicz oraz asp. Adam Kłyszejko dzieciom, które w czasie ferii pozostają w domu przypomnieli o zakazie wpuszczania do domu osób nieznajomych oraz o bezwzględnej konieczności zamykania drzwi na klucz. Przestrzegali przed zabawą z prądem, wodą czy ogniem.   
Omówi tez zasady bezpiecznego  korzystania z internetu i o tym by nigdy nie podawać swoich danych, nie wysyłać zdjęć i nie opowiadać nieznajomym z sieci o dobrach materialnych swojej rodziny. Omówione zostały również zagrożenia mogące wystąpić w czasie wolnym od zajęć szkolnych, w szczególności niebezpieczeństwa podczas zabaw w okolicy zbiorników wodnych.
Mundurowi przypomnieli młodym mieszkańcom zasady udzielania pierwszej pomocy, numery alarmowe oraz poruszyli kwestię obowiązkowego noszenia odblasków po zmroku, poza obszarem zabudowanym.  Tłumaczyli, że kiedy piesi są widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego, stają się bardziej bezpieczni.  
Dzieci bardzo chętnie słuchały rad i   aktywnie brały udział w rozmowie i wykazały się dużą wiedzą z zakresu bezpiecznych zachowań jak i ruchu drogowego.
 
Tego typu prelekcje odbywają się systematycznie na terenie całego powiatu, gdzie świdniccy  policjanci w trosce o bezpieczeństwo   dzieci i młodzieży  przekazują informacje o bezpiecznym i odpowiedzialnym spędzaniu wolnego czasu przez najmłodszych. 
 
Oficer Prasowy  
Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy  
sierż. szt. Magdalena Ząbek 
 

Powiązane wiadomości