Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Świdnica

Gdzie szukać nowych wiadomości dla firm?

Najbardziej istotne informacje z punktu widzenia przedsiębiorcy znaleźć można na portalu informacyjnym http://wiosnaprzedsiebiorcow.pl Z roku na rok zmieniają się przepisy prawne i dość często rząd nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Są również pewne korzyści polegające na nadaniu im nowych uprawnień. Rok 2020 przynosi wiele zmian i warto być z nimi na bieżąco jeśli prowadzimy własne przedsiębiorstwo.

Biała lista

Dużą zmianą od początku roku 2020 jest obowiązek polegający na weryfikowaniu numerów rachunków bankowych kontrahentów z którymi przeprowadza się transakcje. Jest to nazywane powszechnie jako „biała lista”. Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest weryfikowanie czy rachunek bankowy kontrahenta znajduje się na tej liście.

Kasy fiskalne online

Początkowo w roku 2018 miały wejść w powszechne użytkowanie kasy fiskalne online. Jednak dopiero od tego roku zaczyna się tak zwany okres przejściowy w którym kolejne przedsiębiorstwa będą zobowiązane do stosowanie kas fiskalnych online. Czym są właściwie kasy fiskalne online? Są to urządzenia, które komunikują się z Centralnym Rejestrem Kas, który jest prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Co dwie godziny kasy łączą się z Repozytorium. Co oczywiste w tym przypadku, konieczny jest stały dostęp do internetu, więc przedsiębiorca musi zapewnić odpowiednią infrastrukturę, niezależnie od tego w jakim miejscu prowadzi swój biznes. Dla wielu przedsiębiorców może to być spore utrudnienie, ale z uwagi na okres przejściowy powinno to przebiec bez większych komplikacji.

Prosta spółka akcyjna

Dnia 1 marca 2020 wchodzi w życie ustawa dająca możliwość założenia nowego rodzaju spółki. Jest to prosta spółka akcyjna. Dużą zaletą jest na pewno kwestia związana z niższymi kosztami działania niż w przypadku spółki z o.o. oraz łatwiejsze procedury postępowania. Prosta spółka akcyjna będzie też dostępna dla przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Dzięki temu łatwiej będzie pozyskać inwestorów i sprzedawać akcje już na początku działalności.