W Świdnicy młodzi kręcili na kole garncarskim podczas Glinianych historii

2 min czytania
W Świdnicy młodzi kręcili na kole garncarskim podczas Glinianych historii

W sobotę 13 września w ramach projektu Młodzi zdolni odbyły się pierwsze warsztaty ceramiczne Gliniane historie — uczestnicy uczyli się pracy z gliną, próbowali koła garncarskiego i rozpoczęli własne projekty z gliny szamotowej.

  • Poczuj rytm gliny w Świdnicy
  • Zobacz jak rozwijają się pasje
  • Skorzystaj z programu Nasze tradycje

Poczuj rytm gliny w Świdnicy

W sali warsztatowej panowała koncentracja i radość z tworzenia. Warsztaty Gliniane historie rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia w tematykę gliny — jej właściwości, rodzaje i historyczne zastosowania — a potem uczestnicy przeszli do praktyki. Pod okiem prowadzącej Maciejki Bokrzyckiej ćwiczyli pracę na kole garncarskim, poznając podstawy formowania naczyń i figurek. To była pierwsza z serii spotkań zaplanowanych w ramach projektu Młodzi zdolni.

Zobacz jak rozwijają się pasje

Uczestnicy nie ograniczali się do jednego zadania — w drugiej części tworzyli własne formy z gliny szamotowej: drobne figurki, naczynia użytkowe i dekoracyjne kafle. Prace, które wyszły spod rąk młodych twórców, trafią teraz do wypału biskwitowego, a na kolejnym spotkaniu będą zdobione i malowane szkliwami. Organizatorzy podkreślają, że praktyczne doświadczenie i kontakt z lokalnym artystą to najlepszy sposób, by rozwinąć zainteresowania i oswoić się z rzemiosłem ceramicznym.

Skorzystaj z programu Nasze tradycje

Projekt Młodzi zdolni otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa — przyznane przez Ministra Edukacji w ramach programu Nasze tradycje — co pozwala na bezpłatne prowadzenie cyklu warsztatów i spotkań z lokalnymi twórcami. Inicjatywa ma zachęcać młode osoby do aktywnego udziału w życiu kulturalnym Świdnicy i przybliżać regionalne techniki rzemieślnicze. Fotorelację z wydarzenia przygotowała Julia Papieska.

na podstawie: Biblioteka w Świdnicy.

Autor: krystian