Ceny mieszkań w Żarowie: 4 855 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Żarowie z ostatnich 12 miesięcy wyniosła 4 855 zł/m². To o 284 zł/m², czyli 5,5% mniej niż średnia z 2025 r. Zakup typowego lokalu oznaczał wydatek 232 000 zł, a mediana powierzchni wynosiła 46 m². Analizujemy ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach.
Redakcja swidnicanews.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Żarowie: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny działek w Żarowie
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Żarów na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Żarowie: najważniejsze liczby
- 4 855 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 284 zł/m² mniej, czyli spadek o 5,5% - porównanie ze średnią z 2025 r.
- 4 353-5 721 zł/m² - przedział obejmujący połowę cen.
- 232 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
- 46 m² - mediana powierzchni lokalu.
- 75% - wzrost ceny metra od 2019 r., przy średnim tempie 8,3% rocznie.
Mediana pokazuje środek rozkładu cen, a przedział obejmujący połowę zakupów pomaga zobaczyć, jak różne kwoty płacono na tym samym rynku. Cena całego mieszkania pozostaje przy tym równie istotna jak stawka za metr: to ona określa budżet potrzebny do zakupu.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
Obraz lokalnego rynku tworzy obrót mieszkaniami z drugiej ręki. Mediana dla rynku wtórnego wynosi 4 855 zł/m². To ten segment wyznacza poziom odniesienia dla kupujących w Żarowie.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
Najniższą medianę w zestawieniu mają lokale o powierzchni 35-45 m²: 4 271 zł/m². W segmencie 55-70 m² wynosi ona 5 721 zł/m². Układ cen nie wskazuje więc na prostą zależność, w której większa powierzchnia zawsze oznacza niższą stawkę jednostkową.
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 4 785 * |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 4 271 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 4 967 * |
| 55-70 m² (3-pok.) | 5 721 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
Dla rejonu Osiedle Piastów mediana wynosi 4 974 zł/m². Mapa pozwala odnieść tę wartość do położenia nieruchomości i uzupełnia zestawienie według powierzchni mieszkań.
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Osiedle Piastów | 4 974 |

Ceny działek w Żarowie
381 zł/m² wynosi mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Typowa sprzedawana parcela miała 456 m². Przy porównywaniu gruntów znaczenie mają także przeznaczenie, dostęp do drogi i uzbrojenie: sama powierzchnia nie określa możliwości wykorzystania nieruchomości.
Więcej aktualności z Świdnicy znajdziesz na stronie głównej swidnicanews.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na swidnicanews.pl/wydarzenie.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy mieszkaniu za 232 000 zł budżet powinien obejmować również koszty formalne. Na rynku wtórnym podatek PCC w wysokości 2% oznacza około 4 640 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie na warunkach ustawowych.
Maksymalna taksa notarialna wynosi w tym przykładzie około 2 089 zł z VAT, a stawki można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje wzrost z 2 770 zł/m² w 2019 r. do 4 855 zł/m² obecnie, czyli o 75%. Średnie roczne tempo wynosiło 8,3%. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy zatem od horyzontu: długoterminowy wzrost współistnieje ze spadkiem względem poziomu odniesienia z 2025 r.

Żarów na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
7 451 zł/m² wynosi mediana dla miast województwa dolnośląskiego objętych monitoringiem. W Żarowie za metr płacono o 2 596 zł mniej.
Powiat świdnicki wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 5 593 zł/m²; rok wcześniej było to 5 755 zł/m², a zmiana wyniosła -2,8%. W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 5 008 zł/m², czyli o 585 zł mniej niż mediana powiatu.
W najbliższym otoczeniu niższą medianę ma Jaworzyna Śląska. Strzegom, Świdnica i Świebodzice znajdują się powyżej poziomu Żarowa.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Żarów | - | 4 855 | - |
| Jaworzyna Śląska | 6 km | 4 165 | -14,2% |
| Strzegom | 11 km | 5 577 | +14,9% |
| Świdnica | 12 km | 7 113 | +46,5% |
| Świebodzice | 14 km | 4 989 | +2,8% |
W oddalonej o 6 km Jaworzynie Śląskiej metr kosztował o 690 zł mniej, czyli o 14,2%.
Komentarz analityczny
Spadek o 284 zł/m², czyli 5,5%, oznacza odejście od wcześniejszego kierunku wzrostowego, ale nie znosi długoterminowej zwyżki o 75% od 2019 r. Dla kupującego ważniejsze od samej historycznej dynamiki jest zestawienie aktualnej ceny lokalu z kosztem finansowania i alternatywami w sąsiednich miastach.
Lokalny wynik ma inny kierunek niż ogólnopolski wskaźnik: w II kwartale 2026 r. ceny mieszkań w Polsce wzrosły o 6,3% rok do roku, a na rynku wtórnym o 6,1% (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Krajowy wzrost nie oznacza zatem jednakowego przebiegu zmian w każdym mieście.
We wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Koszt kredytu wpływa na dostępny budżet, a niższe ceny całkowite mogą kierować uwagę części nabywców ku mniejszym miastom.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania się poprawi, a oferta pozostanie ograniczona, popyt może wspierać stawki. Jeśli natomiast podaż będzie przewyższać zainteresowanie kupujących, presja negocjacyjna może się utrzymać. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Żarowie?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 4 855 zł/m². Połowa cen mieściła się w przedziale 4 353-5 721 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Żarowie rosną, czy spadają?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy jest o 284 zł/m², czyli 5,5% niższa od średniej z 2025 r.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Żarowie?
Dla mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 4 271 zł/m².
Ile kosztuje działka w Żarowie?
Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 381 zł/m², a typowa powierzchnia sprzedawanej parceli to 456 m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 36 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 18 listopada 2025 do 29 czerwca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (0 transakcji) i wtórny (36); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-06-29; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Dane GUS obejmują cały powiat, także gminy wiejskie, i pochodzą z tego samego rejestru cen. Najnowszy dostępny kwartał, IV kw. 2024, stanowi tło, a nie aktualizację danych miejskich. Brak transakcji deweloperskich uniemożliwia porównanie rynków; zestawienie rejonów nie pozwala wskazać najtańszej części miasta.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Fałszywa strona po zakupie hulajnogi. Mieszkaniec powiatu świdnickiego stracił 1300 zł

Wymiana pieca i termomodernizacja. W Jaworzynie Śląskiej będzie spotkanie o dotacjach

Półmaraton zamknie ulice i zmieni kursy autobusów. Utrudnienia obejmą też Kraszowice

Ceny mieszkań w Żarowie w listopadzie 2026: 4 855 zł/m², 5,5% mniej

Ceny mieszkań w Świebodzicach w listopadzie 2026: 4 989 zł/m²

Ceny mieszkań w Świdnicy w listopadzie 2026: 7 113 zł/m², 5% więcej

Ceny mieszkań w Strzegomiu w listopadzie 2026: 5 577 zł/m², o 9,4% więcej

Ceny mieszkań w Jaworzynie Śląskiej: 4 165 zł/m² w listopadzie 2026

Pięć cmentarzy i jeden cel. Uczniowie zbierali na ratowanie polskich mogił

Świdnickie Czwartki Lekkoatletyczne: wytrwali zawodnicy znów stanęli do rywalizacji

Dolnośląska gastronomia przebiła krajowy wzrost. Przychody sięgnęły 8,7 mld zł

Beata Szczepankowska została drugą zastępczynią prezydent Świdnicy

Ogień z Kostiuchnówki, bieg i pamiątkowe tablice. Program 11 listopada w Świdnicy

Bezpłatne warsztaty przygotują na kryzys. Uczestnicy zabiorą sprzęt do domu
Przydatne dane teleadresowe
- Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów im. ks. Jana Twardowskiego - kontakt, godziny, katalog online
- Komisariat Policji w Piaskach - kontakt, dzielnicowi, godziny
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu - kontakt, obiekty i godziny
- Szpital Latawiec Świdnica - kontakt, oddziały, SOR, rejestracja
- Urząd Stanu Cywilnego w Świebodzicach - kontakt, sprawy, dokumenty
- Strzegomskie Centrum Kultury - kontakt, zajęcia, kino i imprezy cykliczne
