Ceny mieszkań w Strzegomiu: 5 577 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Strzegomiu - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Strzegomiu wynosi 5 577 zł/m² za ostatnie 12 miesięcy. To o 479 zł/m², czyli 9,4% więcej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują zarazem wyraźny podział rynku: lokale deweloperskie kosztują więcej od używanych, a stawki różnią się także między metrażami i częściami miasta. Podstawą zestawienia są kwoty z aktów notarialnych, nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach.

Redakcja swidnicanews.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Strzegomiu: najważniejsze liczby

Połowa cen mieściła się w przedziale 4 449-6 766 zł/m². Mediana całkowitej ceny zakupu wyniosła 250 000 zł, a mediana powierzchni 44 m². Dla kupującego to uzupełniające się punkty odniesienia: stawka za metr pozwala porównywać lokale, natomiast cena całkowita określa potrzebny budżet.

Infografika: ceny mieszkań w Strzegomiu
Infografika: ceny mieszkań w Strzegomiu

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)8 571
wtórny5 374

Za metr nowego mieszkania płacono 8 571 zł, wobec 5 374 zł na rynku wtórnym. Premia deweloperska wynosiła 59,5%. Wybór segmentu ma więc istotne znaczenie dla budżetu, nawet przy porównywalnej powierzchni lokalu. Taka premia może odzwierciedlać między innymi różnice wieku budynków, technologii i lokalizacji inwestycji.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)6 045
35-45 m² (małe 2-pok.)6 014
45-55 m² (2-pok.)4 158
55-70 m² (3-pok.)5 617

Najwyższa stawka w zestawieniu przypada na mieszkania 25-35 m²: 6 045 zł/m². Najniższa dotyczy lokali 45-55 m²: 4 158 zł/m². Cena metra nie maleje jednak równomiernie wraz z powierzchnią. Małe lokale mogą przyciągać kupujących niższą ceną całkowitą, co sprzyja utrzymywaniu wyższych stawek jednostkowych.

Ceny wg metrażu - Strzegom
Ceny wg metrażu - Strzegom

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

5 821 zł/m² to mediana w rejonie Śródmieście, najwyższa w zestawieniu. Dalej znajduje się rejon Osiedle Piastów ze stawką 5 381 zł/m². Na przeciwnym końcu zestawienia jest rejon Osiedle Domki: 3 465 zł/m². Stawka w rejonie Śródmieście jest od niej o 68% wyższa.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Śródmieście5 821
Osiedle Piastów5 381
Osiedle Domki3 465

* Rejon Osiedle Domki: w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna; zestawienie obejmuje okres od 2019 r. Pozostałe rejony obejmują ostatnie 12 miesięcy. Rejony OSM mają orientacyjne granice, nie są jednostkami administracyjnymi.

Mapa cen mieszkań - Strzegom
Mapa cen mieszkań - Strzegom

Ceny wg części miasta - Strzegom
Ceny wg części miasta - Strzegom

Ceny działek w Strzegomiu

176 zł/m² wynosi mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 925 m². Przy planowaniu zakupu gruntu obok ceny warto rozpatrywać przeznaczenie terenu, dostęp do drogi i uzbrojenie, ponieważ wpływają one na możliwości wykorzystania nieruchomości.

Więcej aktualności z Świdnicy znajdziesz na stronie głównej swidnicanews.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na swidnicanews.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 250 000 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić także koszty poza ceną lokalu. Podatek PCC wynosi 2%, czyli około 5 000 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna to do około 2 177 zł z VAT, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Stawki notarialne można negocjować. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 3 032 zł/m² w 2019 r. do 5 577 zł/m² obecnie. Łączna zmiana wynosi 84%, a średnioroczne tempo 9,1%. Poniższy wykres pozwala umieścić bieżącą stawkę w dłuższej perspektywie.

Trend cen - Strzegom
Trend cen - Strzegom

Strzegom na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

7 451 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa dolnośląskiego. Strzegom pozostaje poniżej tego poziomu o 1 874 zł/m².

Powiat świdnicki wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 5 593 zł/m²; rok wcześniej było to 5 755 zł/m², a zmiana wyniosła -2,8%. W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 5 070 zł/m², czyli o 523 zł mniej niż mediana powiatu.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Strzegom-5 577-
Jaworzyna Śląska8 km4 165-25,3%
Świebodzice10 km4 989-10,5%
Żarów11 km4 855-12,9%
Świdnica17 km7 113+27,5%

* GUS obejmuje cały powiat, również gminy wiejskie, korzystając z tego samego rejestru cen. Dane kwartalne za IV kw. 2024 są historycznym tłem, nie aktualizacją miejskiego zestawienia z ostatnich 12 miesięcy.

W oddalonej o 8 km Jaworzynie Śląskiej metr kosztował o 1 412 zł mniej, czyli o 25,3%. Spośród pokazanych sąsiadów wyższą medianę od Strzegomia miała Świdnica.

Komentarz analityczny

Wzrost o 479 zł/m², czyli 9,4%, jest bliski historycznemu tempu 9,1% rocznie. Lokalny rynek kontynuuje zatem kierunek widoczny w dłuższym okresie, choć poszczególne segmenty pozostają wyraźnie zróżnicowane cenowo.

W Polsce ceny mieszkań w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku (GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Kierunek lokalnych zmian jest zgodny z ogólnopolskim, ale nie oznacza jednakowego zachowania wszystkich lokalizacji.

Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło we wrześniu 2026 r. 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Dostępność finansowania może przekładać się na popyt także w Strzegomiu: przy ograniczonym budżecie kupujący mogą wybierać tańszy rynek wtórny albo mniejszy metraż.

Co dalej z cenami? Twardych prognoz nie stawiamy. Jeśli możliwości finansowania zakupów się poprawią, a oferta nie wzrośnie odpowiednio, presja na ceny może się utrzymać. Jeśli natomiast przybędzie konkurencyjnych ofert, kupujący mogą uzyskać większą przestrzeń do negocjacji.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Strzegomiu?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 5 577 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Strzegomiu rosną, czy spadają?

Mediana jest o 479 zł/m², czyli 9,4% wyższa niż średnia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższą medianę ma rejon Śródmieście: 5 821 zł/m², a najniższą w zestawieniu rejon Osiedle Domki: 3 465 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Strzegomiu?

Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 6 045 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² jest to 6 014 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak, mediana wynosi 8 571 zł/m² wobec 5 374 zł/m², czyli jest o 59,5% wyższa.

Ile kosztuje działka w Strzegomiu?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 176 zł/m², a mediana powierzchni to 925 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 82 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 listopada 2025 do 7 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (13 transakcji) i wtórny (69); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-07-07; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły