Dolny Śląsk wielu z nas kojarzy jedynie z Wrocławiem oraz jego najważniejszymi atrakcjami, takimi jak: krasnale, Panorama Racławicka, ZOO, Hala Stulecia czy Ostrów Tumski. Warto jednak wiedzieć, że region ten ma o wiele więcej do zaoferowania. Sprawdź, jakie są najlepsze nietypowe atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku, które przypadną do gustu dzieciom i dorosłym.
Dlaczego warto odwiedzić Dolny Śląsk?
Dolny Śląsk to część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej części Polski. Graniczy z Niemcami oraz Czechami. To właśnie tu każdego roku zjeżdżają tysiące turystów. Co ich przyciąga do tego miejsca? Przede wszystkim są to niezwykle piękne widoki na Karkonosze oraz Góry Stołowe. Zaleźć można na nich malownicze szlaki, idealne do wielogodzinnych pieszych wędrówek. Zimą można oddawać się tu szusowaniu na nartach lub snowboardzie. Nie lada gratką dla turystów są także zabytki Dolnego Ślaska, zarówno te bardzo znane, jak i mniej sztampowe, których listę znaleźć można poniżej. To szeroka gama rozrywek dla: dzieci, nastolatków, dorosłych oraz seniorów. Dodatkowo podróż do tego regionu związana jest z doskonałymi doznaniami kulinarnymi. Na szczególną uwagę zasługują: twaróg sudecki, wino śląskie, chleb gogołowicki, zrazy, bigos wrocławski, czarne gołąbki krużewnickie, pierogi z Chąstawy, a także słodkie ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką. Warto także podkreślić, że znajduje się tu doskonała baza noclegowa. Mieszczą się tutaj komfortowe obiekty o zróżnicowanym standardzie, a co za tym idzie na każdą kieszeń.
Nietypowe atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku
Jako pierwsze na tapet weźmy atrakcje turystyczne wymienione na Mirsk.eu. Autorzy wpisu zachęcają do odwiedzenia Muzeum Sami Swoi, nazywanego także Muzeum Polskiej Komedii Wszechczasów, w którym zobaczyć można wiele rekwizytów, które wykorzystano podczas kręcenia serialu „Sami swoi”, nagrywanego w Dobrzykowicach nieopodal Wrocławia oraz dolnośląskim Lubomierzu. Godne uwagi są także Zamek Czocha oraz położony niedaleko Świeradów-Zdrój ze słynnym Sky Walk, czyli spencerem w chmurach. Co jeszcze warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Nie można zapomnieć o:
- anomalii grawitacyjnej w Karpaczu, gdzie wbrew wszelkim prawom fizyki przedmioty samoczynnie toczą się pod górkę,
- Cisie Henrykowskim, czyli najstarszym drzewie w Polsce, które rośnie w miejscowości Henryków Lubański,
- kaplicy czaszek w Czermnej – w jej wnętrzu znajduje się około 3.000 ludzkich czaszek i kości,
- kopalni złota w Złotym Stoku,
- Krainie Wygasłych Wulkanów z charakterystycznymi górami o stożkowym kształcie oraz różnorodności skał wulkanicznych,
- krzywej wieża Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich, która odchylona jest od pionu o ponad 2 metry,
- mauzoleum Hitlera w Wałbrzychu,
- Międzygórzu, czyli wsi, w której podziwiać można zabudowę w stylu norweskim i tyrolskim z XIX wieku,
- milczących dzwonach na Górze Kalwarii,
- ruinach miasta Miedzianka,
- podziemnym mieście o nazwie Kompleks Riese,
- Sowiej Dolinie – miejscowości w Karkonoszach, w której niemal przez całą zimę nie pojawia się słońce,
- tajemniczych kamiennych posągach na masywie Ślęży.