6 maja obchodzimy Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Data ta została ustanowiona przez Komisję Europejską, aby zwrócić uwagę mieszkańcom Unii Europejskiej na kwestię bezpieczeństwa na drogach. Ten szczególny dzień stanowi również doskonałą okazję, aby po raz kolejny uzmysłowić użytkownikom dróg, jak niezwykle ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów, a także zachowanie na drodze rozwagi i zdrowego rozsądku. To również sposobność do refleksji nad kulturą, jaką sami prezentujemy na drodze i tego, jak każdy z nas dba o to, aby na naszych drogach było bezpiecznie.

Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach stanowi jeden z priorytetów w codziennych działaniach policjantów. W celu ograniczenia ilości wypadków i osób w nich poszkodowanych każdego dnia na ulicach m.in. Dolnego Śląska służbę pełnią setki funkcjonariuszy ruchu drogowego, którzy systematycznie zatrzymują, a także dyscyplinują kierowców stwarzających swoim zachowaniem zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Podczas licznych akcji wymierzonych w osoby wsiadające za kierownicę po alkoholu bądź narkotykach, czy też tych, którzy za nic mają obowiązujące limity prędkości, mundurowi z całą stanowczością eliminują drogowych przestępców ryzykujących życiem swoim i innych.

Jednak działania mundurowych nie ograniczają się tylko do dyscyplinowania uczestników ruchu drogowego, ale w dużej mierze to również aktywność profilaktyczno-prewencyjna. Funkcjonariusze organizując różnego rodzaju akcje czy kampanie informacyjne, starają się uzmysłowić użytkownikom dróg, jak wiele zależy od nich samych. Ich zachowanie na drodze i kultura jaką prezentują wobec innych uczestników ruchu, mają wielki wpływ na ilość wypadków, do których dochodzi czy liczbę ofiar, które giną na polskich drogach.

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który obchodzimy 6 maja, to świetna okazja do wykonania swoistego rachunku sumienia dla każdego, kto porusza się po polskich drogach. Należy się zastanowić, czy swoim zachowaniem na drodze nie powodujemy zagrożenia dla siebie i innych. Wszak największy wpływ na nasze bezpieczeństwo mamy my sami. Przestrzegając przepisów, unikając agresywnych zachowań na drodze, szanując innych użytkowników dróg, możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że jesteśmy odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego, który troszczy się o życie i zdrowie swoje oraz innych kierowców, rowerzystów czy pieszych.

Niestety nadal obserwujemy wiele sytuacji, które pokazują, że znaczna ilość osób poruszających się po naszych drogach prezentuje zgoła inną postawę. Przekraczanie prędkości, ignorowanie obowiązującego prawa, brak kultury i zdrowego rozsądku – takie działania musimy wyeliminować z ruchu drogowego, jeśli chcemy dążyć do zmniejszenia ilości wypadków i ofiar z nimi związanych. Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to doskonały moment, aby zmienić choć cześć negatywnych zachowań, jakie obecne są na ulicach naszych miast i powiatów. Wówczas z pewnością uda nam się ocalić niejedno zdrowie i życie ludzkie, które przecież jest wartością najwyższą.

źródło
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu