Jak stworzyć własne strony poradnikowe w 3 prostych krokach‍

Jeśli kiedykolwiek czytałeś przewodniki, to z pewnością zauważyłeś, że zazwyczaj zawierają one dużo "fluffu". To znaczy, długie i szczegółowe informacje o miejscu, do którego się wybierasz, w tym wszystkie zabytki do zobaczenia, hotele i restauracje w okolicy, wskazówki, jak się tam dostać, a także zalecenia, jakich rzeczy należy unikać. To może być dość przytłaczające czasami, ponieważ większość z nas nie wie, od czego zacząć, jeśli chodzi o pisanie takiego dokumentu. Jednak nie musi to być zbyt trudne. Nawet jeśli nie jesteś zbyt pewny swoich umiejętności pisania, stworzenie własnego przewodnika może być stosunkowo łatwe, jeśli zastosujesz się do odpowiednich kroków.

Krok 1: Znajdź potrzebne informacje

Pierwszym krokiem do stworzenia przewodnika jest podjęcie decyzji, co chcesz w nim zawrzeć. Może się to wydawać głupie, ale wielu autorów przewodników tak naprawdę nie wie, o czym chce, aby ich przewodnik był, co znacznie utrudnia cały proces. Możesz posiłkować się między innymi artykułami z serwisów tematycznych, jak choćby z bloga https://integracja-opole.pl Istnieje kilka pytań, które możesz sobie zadać, aby pomóc zdecydować, co zawrzeć w swoim przewodniku:

  • Co próbujesz osiągnąć za pomocą tego przewodnika? Czy próbujesz poinformować ludzi o miejscu, które odwiedzasz, zainspirować innych do podróży tam, czy po prostu powiedzieć im, co o nim myślisz?
  • Dla kogo piszesz ten przewodnik? Czy jest to tylko dla ludzi, którzy również odwiedzają to miejsce, czy piszesz przewodnik, aby zainspirować miejscowych do odwiedzenia?

Krok 2: Znajdź swój głos i pisz celowo

Kiedy już wiesz, co chcesz zawrzeć w swoim przewodniku, musisz znaleźć swój głos i pisać z celem. Najlepszym sposobem na zrobienie tego jest sięgnięcie do swoich emocji i próba przypomnienia sobie, jak to było być w miejscu docelowym. Można to zrobić poprzez wizualizację swojego doświadczenia i przypomnienie sobie, jak się wtedy czułeś. Jednym ze sposobów jest zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie siebie w miejscu docelowym. Jakie dźwięki możesz usłyszeć? Jakie są zapachy? Jakie smaki i tekstury możesz poczuć? To pomoże Ci przypomnieć sobie te emocje i uczucia, które możesz potem wykorzystać w swoim pisaniu.

Krok 3: Zaplanuj swój przewodnik w oparciu o zebrane informacje.

Kolejnym krokiem jest zaplanowanie przewodnika na podstawie zebranych informacji. Pomoże Ci to nadać strukturę przewodnikowi i uporządkować myśli. Da Ci to również jasny obraz tego, ile stron będzie miał Twój przewodnik.

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zaplanować swój przewodnik:

  • Stwórz konspekt: Konspekt to bardzo pomocny sposób na zaplanowanie przewodnika i upewnienie się, że ma on odpowiednią strukturę.
  • Zapisz główne punkty, które chcesz zawrzeć w każdej sekcji swojego przewodnika.
  • Stwórz spis treści: Może to być szczególnie przydatne, jeśli twój przewodnik kończy się z wieloma sekcjami i chcesz upewnić się, że nic nie zostanie pominięte.