Kiedy skontaktować się z psychologiem: Odpowiedzi na pytania, których nie zadałeś

Masz za sobą ciężki okres? Nie wiesz, jak przez niego przejść? Czy jesteś zmęczony ciągłym byciem smutnym lub sfrustrowanym? Czy czujesz się beznadziejnie, zły, zagubiony i zdezorientowany? Czy czujesz się odizolowany od przyjaciół lub rodziny? Czy masz wrażenie, że nikt nie zrozumie tego, przez co przechodzisz? Jeśli którekolwiek z tych stwierdzeń brzmi znajomo, psycholog może być w stanie pomóc. Psycholog jest specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego, który może pomóc w rozwiązywaniu problemów osobistych, lęków i obaw. Nawet jeśli teraz tak nie myślisz, psychologowie mogą być ważnym źródłem informacji, gdy życie staje się trudne. Przyjrzyjmy się kilku powszechnym problemom, z którymi psychologowie zazwyczaj pomagają ludziom, a także kilku czerwonym flagom, które wskazują, że nadszedł czas, aby skontaktować się z psychologiem.

Kiedy należy skontaktować się z psychologiem?

Przed umówieniem się na spotkanie z psychologiem powinieneś przeprowadzić wiele autorefleksji i sprawdzić, czy potrafisz określić, gdzie potrzebujesz pomocy. Ważne jest, aby pamiętać, że to, że chcesz porozmawiać z psychologiem, nie czyni cię słabym. Oznacza to jedynie, że doszedłeś do wniosku, że możesz skorzystać z pomocy osoby, która pomoże Ci uporządkować Twoje myśli i uczucia. Jeśli któraś z poniższych sytuacji dotyczy Ciebie, warto umówić się na spotkanie z psychologiem:

 • Odczuwasz depresję i/lub masz poczucie samobójstwa
 • Masz dużo lęków i/lub ataków paniki
 • Masz koszmary lub retrospekcje z traumatycznego wydarzenia
 • Czujesz się odizolowany i samotny
 • Przechodzisz trudne chwile w szkole lub w pracy
 • Masz trudności w relacjach z innymi ludźmi lub czujesz, że potrzebujesz lepszych umiejętności komunikacyjnych

Depresja

Kiedy masz silną depresję, wszystko w życiu wydaje się ciemne i beznadziejne. Możesz odczuwać smutek, poczucie winy i wierzyć, że jesteś złą osobą. Możesz również czuć, że nie masz motywacji do robienia czegokolwiek, w tym rzeczy, które kiedyś kochałeś. Nawet coś tak prostego jak wstanie rano z łóżka może wydawać się zadaniem herkulesowym.

Depresji często towarzyszą inne problemy, takie jak lęk i/lub ataki paniki oraz problemy ze snem, więc możesz doświadczyć również tych objawów. Należy pamiętać, że każdy człowiek od czasu do czasu czuje się smutny. Depresja to nie jest uczucie smutku, to jest uczucie smutku przez cały czas i poczucie, że nie można się z tego uczucia wydostać. Ważne jest, aby szukać pomocy, jeśli czujesz się poważnie przygnębiony. Znalezienie odpowiedniego leczenia może zająć trochę czasu, ale z pomocą https://psychologbeatazielinska.pl można poczuć się lepiej.

Niepokój

Niepokój może być uczuciem nerwowości, niepokoju i/lub poczucia, że masz motyle w brzuchu. Może to być również uczucie, że zawsze jesteś pod dużym stresem. Lęk może być reakcją na konkretną rzecz, np. przebywanie w zatłoczonym miejscu, lub może być ogólnym uczuciem niepokoju i zmartwienia. Lęk może być wynikiem konkretnego wydarzenia, które Ci się przytrafiło, ale może to być również ogólne uczucie niepokoju lub zdenerwowania.

Lęk może być normalną reakcją na stresujące sytuacje, ale jeśli masz trudności z jego kontrolowaniem lub doświadczasz go w sytuacjach, które normalnie nie wywołują lęku, może to być zaburzenie. Na przykład, jeśli jesteś bardzo nerwowy w sytuacjach społecznych i negatywnie wpływa to na Twoje codzienne życie, możesz chcieć szukać leczenia.

Trauma

Trauma może być wynikiem strasznego wydarzenia, takiego jak wypadek samochodowy, napaść seksualna lub klęska żywiołowa. Może być również spowodowana strasznym doświadczeniem, takim jak bycie w agresywnym związku.

Traumatyczne wydarzenia mogą zmienić Twoje postrzeganie świata i siebie. Możesz mieć poczucie, że nie możesz nikomu zaufać i możesz mieć wrażenie, że jesteś zupełnie inną osobą niż przed traumatycznym wydarzeniem. Nazywa się to zespołem stresu pourazowego, które zazwyczaj pojawia się przy temacie żołnierzy wracających z wojny, może jednak dotknąć każdego człowieka. Samodzielne radzenie sobie z PTSD może być bardzo trudne. Jeśli czujesz, że masz trudności z zarządzaniem swoimi emocjami, możesz poszukać leczenia.

Inne problemy, które mogą być korzystne dla wizyty u psychologa

 • Masz trudności w szkole. Jeśli masz trudności w szkole, szkoła może wydawać się stratą czasu. Możesz nie być pewien, dlaczego jesteś w szkole i jaki jest jej cel. Możesz mieć poczucie, że walczysz z problemami i że Twoje oceny nie ulegają poprawie. Być może zdecydowałeś, że szkoła nie jest dla Ciebie i że musisz zmienić kierunek studiów. Być może czujesz się jak w rutynie i nie wiesz, jak się z niej wydostać. Psycholog może pomóc Ci spojrzeć na swoją sytuację jako studenta w nowym świetle i dać Ci pewne umiejętności, aby poruszać się po systemie w sposób, który będzie dla Ciebie odpowiedni.
 • Masz trudności z relacjami. Relacje mogą być trudne, ale są ważne. Relacje mogą zapewnić nam wiele wsparcia i komfortu. Kiedy mamy zdrowe relacje, mogą one pomóc nam poczuć się lepiej z samym sobą. Mogą również stanowić dla nas forum dyskusyjne dla naszych pomysłów i problemów. Jeżeli masz trudności z relacjami, psycholog może pomóc ci zrozumieć, co się dzieje, dać ci kilka umiejętności, aby mieć zdrowsze relacje i pomóc ci zobaczyć swoje relacje z nowej perspektywy.
 • Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia - zaburzenia odżywiania to poważne problemy ze zdrowiem psychicznym.
 • Uzależnienia od narkotyków, alkoholu lub innych szkodliwych działań - Jeśli masz uzależnienie, możesz mieć trudny czas, aby zatrzymać się na własną rękę.
 • Problemy z seksualnością - Seksualność jest bardzo złożoną kwestią dla wielu osób. Ważne jest, aby porozmawiać z psychologiem, jeśli masz problemy, które są związane z seksualnością.

Czerwone flagi, które wskazują, że należy natychmiast skontaktować się z psychologiem

 • Myśli lub uczucia chęci skrzywdzenia siebie lub innych - Jeśli czujesz, że chcesz skrzywdzić siebie lub innych, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy. Możesz zadzwonić na infolinię dla osób potrzebujących wsparcia lub udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego, aby uzyskać pomoc. Można również zadzwonić do psychologa lub odwiedzić stronę internetową psychologa i umówić się na spotkanie.
 • Masz halucynacje lub urojenia - Jeśli słyszysz głosy lub widzisz rzeczy, których nikt inny nie widzi, możesz mieć zaburzenie psychiczne, które wymaga leczenia. Ważne jest, aby szukać pomocy w przypadku wystąpienia halucynacji lub urojeń.
 • Problemy z codziennym funkcjonowaniem - Jeśli problemy ze zdrowiem psychicznym przeszkadzają w codziennym życiu, ważne jest, aby szukać pomocy. Możesz mieć wrażenie, że jesteś przytłoczony swoimi uczuciami i nie masz pojęcia, jak sobie z nimi poradzić. Możesz mieć wrażenie, że nie możesz wstać rano z łóżka, ponieważ jesteś tak przytłoczony swoimi uczuciami.