Co to jest wylewka samopoziomująca, i jak prawidłowo ją wykonać?

Wylewka samopoziomująca umożliwia szybkie i efektywne wyrównanie płaskiej powierzchni, ponieważ doskonale łączy się z podłożem. Ten materiał jest wyjątkowo trwały i można go łatwo przygotować we własnym zakresie. A czym dokładnie jest wylewka samopoziomująca i jak ją prawidłowo wykonać?

Wylewka samopoziomująca – co to jest?

Wylewka samopoziomująca to płynny podkład, który wykonuje się z materiałów o odmiennych właściwościach. W zależności od wybranego surowca zaprawa może się charakteryzować różną kurczliwością, tempem schnięcia, przewodnictwem cieplnym i elastycznością. Wylewki samopoziomujące robi się głównie z anhydrytu lub cementu. Anhydryt to odwodniona odmiana gipsu często stosowana w nowoczesnym budownictwie. Zaprawa z tego materiału doskonale niweluje nierówności, ma dużą wytrzymałość mechaniczną i odporność na skurcz. Wylewki cementowe zawierają włókna wzmacniające i dodatki, które wpływają na ich właściwości samorozlewne. Takie zaprawy można z powodzeniem stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Wylewka samopoziomująca – krok po kroku

Jeśli wylewka ma dobrze spełniać swoją funkcję, to przed jej wylaniem trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Na czystym podłożu układa się dylatacje, które zwykle umieszczane są wzdłuż ścian. Przy niektórych rodzajach podłóg konieczne będzie również położenie izolacji akustycznej lub zbrojenie wylewki siatką wzmacniającą z włókna szklanego. Wylewkę samopoziomującą można wylać na podłoże maszynowo za pomocą agregatu mieszająco-pompującego lub ręcznie. W obu przypadkach kluczowe będzie prawidłowe odmierzenie wody i równomierne rozprowadzanie zaprawy. Powierzchnię trzeba podzielić na mniejsze pola, co pozwala jednorazowo wylać odpowiednią ilość mieszanki. Po wylaniu wylewkę należy odpowietrzyć przy użyciu kolczastego wałka oraz zadbać o to, aby nie popękała. W przypadku uszkodzenia zaprawę trzeba będzie naprawić, a do tego celu można zastosować dedykowane materiały naprawcze.

Ile schnie wylewka samopoziomująca?

Wylewki samopoziomujące schną dosyć długo, ponieważ materiał musi się dobrze związać z podłożem. Na ich powierzchnię można bezpiecznie wejść nie wcześniej niż po upływie co najmniej kilkunastu godzin. Posadzkę kładzie się dopiero wtedy, gdy produkt całkowicie wyschnie, co może trwać od kilku do nawet 28 dni. Na rynku można znaleźć produkty szybkoschnące, które wykańcza się po 1-2 dniach. Jednak zdecydowana większość zapraw wymaga odczekania określonej przez producenta liczby dni. Dlatego przed rozpoczęciem prac warto dokładnie sprawdzić parametry i właściwości danej wylewki, aby odpowiednio zaplanować remont w czasie.

Samodzielne ułożenie wylewki samopoziomującej nie jest trudne, jednak to ważne, aby robić to bardzo dokładnie i przestrzegać określonych przez producenta zaleceń. Dobrze wykonana zaprawa sprawi, że powierzchnia podłogi będzie idealnie równa, co znacząco ułatwi poprawne ułożenie paneli lub płytek. Podczas przeprowadzania prac remontowych warto też zadbać o swoje bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria ochronne.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem MojeMieszkanie24.pl