Spawając urządzeniem TIG, czyli popularnym Tigiem uzyskujesz niespotykaną precyzję, a także dobrą jakość spoiny. Spawarkę TIG wykorzystuje się do produkcji elementów wykończeniowych ze stali nierdzewnej, ale nie tylko. Przyjrzyjmy się tej metodzie spawalniczej.

TIG, czyli z jedna z najbardziej precyzyjnych metod spawania

Spawanie TIG — od lat znane i cenione

TIG jest skrótem od angielskiego „tungsten inert gas”. Technologię spawania Tigiem znano i ceniono już w latach 30. minionego wieku. Ta metoda spawalnicza została opracowana w Stanach Zjednoczonych.

Spawanie TIG to nic innego jak łączenie elementów przy wykorzystaniu ciepła łuku elektrycznego jarzącego się między wolframową elektrodą nietopliwą a spawanym materiałem. Adepci spawalnictwa uznali technikę spawania Tigiem za jedną z najtrudniejszych, ale także najbardziej precyzyjnych.

Spawanie TIG polega na tym, że łuk elektryczny wytwarza się za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej. Cały proces zachodzi w osłonie gazu obojętnego. Wytworzony łuk elektryczny topi powierzchnię spawanego metalu, a użycie dodatkowego materiału nie jest konieczne. Kiedy rowek spawalniczy przetapia się, spawane materiały zaczynają się łączyć.

Podczas spawania TIG można użyć dodatkowego materiału, jednak należy ręcznie wprowadzić go do jeziorka spawalniczego. W przypadku spawania migomatem ów materiał podaje się za pomocą uchwytu spawalniczego.

Kiedy zastosować spawanie TIG?

Spawanie TIG to dobry wybór zawsze wtedy, kiedy zależy Ci na dobrej jakości spoiny. Jeśli chcesz uzyskać estetyczne i trwałe łączenia, wybierz tę technikę. Spoina powstała w wyniku spawania TIG jest wolna od odprysków. Spawarek TIG używa się w dużych zakładach przemysłowych, ale także niewielkich warsztatach. Spora grupa osób decyduje się na zakup tego typu urządzenia do przydomowego warsztatu.

Spawając TIG połączysz stal kwasoodporną, konstrukcyjną i nierdzewną. Ponadto możesz również spawać aluminium, miedź, nikiel i tytan. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś łączył także ich stopy. Metodę TIG wykorzystasz do zespalania cienkich blach, nawet tych o grubości zaledwie 0,5 mm. Właśnie ta ostatnia cecha sprawiła, że spawanie TIG jest tak popularne w lotnictwie i przemyśle samochodowym.

Jak spawać Tigiem? Parametry, które wpływają na komfort pracy i jakość spoiny

Spawanie Tigiem, owszem, jest jedną z bardziej precyzyjnych metod, ale także jedną z najtrudniejszych. Dlatego, zanim przystąpisz do procesu spawania, ustaw odpowiednie parametry urządzenia. Warto ustalić jakim rodzajem prądu chcesz spawać — stałym DC, czy przemiennym AC. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, pamiętaj o tym, żeby zastosować ujemną biegunowość na elektrodzie. Dzięki temu uchwyt spawalniczy nadmiernie się nie nagrzeje. Wykorzystując prąd stały, zespawasz wiele materiałów. Wyjątek stanowi magnez, aluminium i ich stopy.

Kolejną kwestią, jaką warto przemyśleć, jest natężenie prądu spawania. Naturalnie zależy ono od grubości i rodzaju spawanych materiałów. Weź pod uwagę średnicę elektrody nietopliwej, rodzaj gazu osłonowego, a także pozycję, w jakiej zamierzasz spawać.

Od natężenia prądu zależy, jak ostatecznie będzie wyglądać spoina.

To jednak nie wszystko. Pozostaje Ci jeszcze wybrać średnicę i rodzaj materiału dodatkowego, czyli spoiwa. Zazwyczaj ma ono kształt drutu.

Spawając Tigiem, zyskujesz gwarancję, że nie powstaną odpryski spawalnicze. Spoina, którą uzyskasz, jest dobrej jakości — estetyczna i trwała. Kiedy spawasz spawarką TIG, możesz przyjąć dowolną pozycję.

Metoda TIG wymaga jednak pewnych umiejętności spawalniczych, dlatego nie poleca się jej amatorom. Spawasz dokładnie, ale oznacza to także, że cały proces się wydłuża. Spawania
TIG nie rekomenduje się w przypadku metali o dużej grubości.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://migomat.com.pl/spawarka-tig