Twoim marzeniem jest luksusowe wnętrze rodem z powieści „Wielki Gatsby” F. Scotta Fitzgeralda? Moda na styl art déco powraca! Zaaranżuj go w swoim ogrodzie zimowym — pomieszczeniu pełnym światła i słońca.

Ogród zimowy w stylu art déco, czyli modernistyczne wnętrze w Twoim domu

Ogrody zimowe — budowle, które wiele lat temu pokochała Europa

Czy wiesz, że ogrody zimowe wznoszono już w XVI wieku we Włoszech? Służyły one do ochrony roślin przed czynnikami atmosferycznymi. Powstawały przy klasztorach, gdzie hodowano zioła i leczniczą roślinność. Kubaturowe drewniane budowle miały przeszkloną ścianę od strony południowej.

Wraz z upływem czasu ogrody zimowe przekształciły się w przeszklone pomarańczarnie. Hodowano w nich właśnie pomarańcze i cytryny.

W 1615 roku na polecenie Marii Medycejskiej zamówiono we Włoszech 250 egzotycznych okazów drzewek cytrusowych. Królowa sprowadziła także ogrodników zaznajomionych ze sztuką pielęgnacji roślin. To oni uczyli Francuzów, jak dbać o roślinność. Z ich rad do dzisiaj korzystają hodowcy kwiatów i roślin.

W 1869 roku rozpisywano się o ogrodzie zimowym Matyldy Bonaparte, z którego roztaczała się balsamiczna woń wiosennych kwiatów.

Obecnie zmienił się sposób budowania ogrodów zimowych i ich przeznaczenie. Służą one do wypoczynku, doświetlają przylegające wnętrza i kumulują ciepło dla całej rezydencji. Są także widowiskową dobudówką. Wznosi się je z nowoczesnych materiałów takich jak aluminium, szkło i poliwęglan. Doskonale wpisują się one w wiele architektonicznych trendów.

Ogród zimowy w stylu art déco jako nawiązanie do początków XX wieku

Obecnie wiele osób marzy o tym, aby zaaranżować w swoim domu wnętrze rodem z epoki art déco. Współczesne materiały i możliwości architektoniczne sprawiają, że staje się ono realne. Bohaterowie powieści „Wielki Gatsby” pławią się w luksusie ekskluzywnych pomieszczeń. Teraz i Ty możesz nawiązać do lustrzanego blasku szklanych powierzchni, które były hitem lat 20. XX wieku.

Już sam ogród zimowy przywołuje skojarzenia z minioną epoką. Jego geometryczna forma, która może powstać na planie kwadratu, prostokąta lub wieloboku jest spuścizną po rewolucji, jaka dokonała się w architekturze początków XX wieku.

Kunsztowne bibeloty, luksusowe meble i poblask złota w Twoim ogrodzie zimowym

Styl art déco charakteryzowała dbałość o detale i linię. W swoim ogrodzie zimowym postaw na kunsztowne meble. Niech ich wygląd przekona każdego, że stworzyła je ręka artysty, a nie znanego rzemieślnika. Zdecyduj się na meble wykonane z gatunków drzew liściastych. Całości niech dopełnią marmurowe bibeloty i kryształowe dodatki.

Jeśli chodzi o tkaniny, nie może zabraknąć aksamitu i jedwabiu. Złoto i jeszcze raz złoto — to ono przewijało się niezmiennie w dekoracyjnej sztuce art déco. Złote arabeski mogą ozdabiać aksamitne poduszki niedbale zarzucone na kanapę lub po prostu stanowić element wystroju. Lampy na złotych nóżkach to nie wymysł współczesnych projektantów, ale spuścizna po modernistycznych pomieszczeniach.

Dekoracyjne elementy w ogrodzie zimowym

Tym, co wyróżnia styl art déco, są geometryczne wzory. Pokuś się zatem o podłogę z geometrycznych płytek i zestaw ją z orientalnym dywanem. Nie unikaj wzorów! Niech Twoje świetliste wnętrze, jakim jest ogród zimowy, ożywi się tysiącem barw. Do najpopularniejszych motywów modernistycznych należy zygzak, romb, promienie i wzór Chevron.

Ogród zimowy art déco aż kipi bogactwem. Jeśli nie chcesz inwestować w meble ze złotymi wzorami, postaw na skórę! Oczywiście z etycznych pobudek nie musisz decydować się na prawdziwą materię, ale na jej substytut w wersji eko.

Chromowane szklane powierzchnie to wyróżnik stylistyki art déco. Stoliki kawowe i kinkiety utrzymane w tym duchu nawiążą do epoki modernizmu.

Zainspiruj się stylem art déco i urządź ogród zimowy z nutą dekadencji. Przepych, luksus i bogactwo to jego wyznaczniki.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.bartmetaco.pl/