Dwadzieścia par świętowało jubileusze pożycia małżeńskiego


Dwadzieścia par świętowało w sobotę jubileusz pożycia małżeńskiego. Uroczystość tradycyjnie odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego, a medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczyła Prezydenta Miasta Świdnicy, Beata Moskal - Słaniewska.

Złote gody, czyli 50 lat małżeństwa obchodzili Państwo:

- Maria i Jan Augustynowie

- Zofia i Jan Królowie  

- Danuta i Tadeusz Niezgoda

- Irena i Henryk Mojsa

- Helena i Stanisław Rudniccy

- Lilianna i Janusz Sobczykowie

- Lucyna i Tadeusz Szalowie

- Krystyna i Stanisław Wiąckowie

- Celina i Jerzy Zaczyńscy 

- Janina Toruń-Białkowska i Kazimierz Białkowski

- Sabina Spodymek-Kapuścińska i Ryszard Kapuściński

- Pelagia Przybylska-Koźbiał i Stanisław Koźbiał

- Regina i Józef Kubaccy  

- Lucyna i Kazimierz Pająkowscy

- Alicja i Jan Tymczyszynowie 

- Krystyna i Aleksander Zychowie - 55 lat

- Bronisława i Stanisław Bieńkowie - 58 lat

Diamentowe gody - 60 lat małżeństwa obchodzili Państwo: Kazimiera i Jerzy Szycowie oraz Genowefa i Józef Kleccy , a żelazne gody- 65 lat małżeństwa, Państwo: Aleksandra i Józef Głowaccy.

Jubileusze par małżeńskich

Jubileusze par małżeńskich

Ceremonia ta to niezwykły czas nie tylko dla małżonków, ale także dla całych rodzin. Wywołuje wiele wzruszeń, jest miłą okazją do spotkania się z  dawno niewidzianymi członkami rodzin, do odświeżenia wspomnień i wzniesienia toastu za szczęśliwych małżonków.

Przypomnijmy, że odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal za długoletnie pożycie małżeńskie stanowi wyróżnienie dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty. O nadanie odznaczenia występuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich.

Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców miasta Świdnicy, gminy Świdnica i gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni poinformować o dacie i miejscu zawarcia związku małżeńskiego przez jubilatów. Poza aktem małżeństwa konieczne jest okazanie dowodów osobistych obojga małżonków. Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie  o nadanie odznaczeń (ok. 6 miesięcy przed datą jubileuszu).

Pary małżeńskie, które jubileusz złotych godów mają już za sobą, a dotąd nie otrzymały medali, mogą również otrzymać takie odznaczenia. Na uroczystościach jubileuszowych mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice. W trakcie uroczystości jubileuszowych organizowanych przez Urząd Stanu Cywilnego małżonkowie odnawiają przysięgę małżeńską, Prezydent Miasta Świdnicy, Wójt Gminy Świdnica i Wójt Gminy Marcinowice wręczają swoim mieszkańcom nadane im odznaczenia oraz drobne upominki.