Policja Świdnica: SPRAWDŹ zanim przekażesz kod BLIK! Kolejna osoba została oszukana myśląc, że pomaga
Nie daj się złapać na "szybki przelew"! Oszuści na portalach społecznościowych wykorzystują naszą gotowość do pomocy – sprawdź, jak nie stracić swoich pieniędzy.
  • Ostrzeżenie przed oszustwami z wykorzystaniem kodu BLIK
  • 32-latka z Świdnicy straciła 500 złotych przez podanie kodu BLIK oszustowi
  • Ważność potwierdzania tożsamości osoby proszącej o pomoc finansową
  • Apel policji o zachowanie czujności podczas dokonywania transakcji internetowych

Wirtualny świat, choć pełen możliwości, kryje też niemało zagrożeń. W ostatnim czasie na terenie Świdnicy doszło do kolejnego niepokojącego zdarzenia związanego z wykorzystaniem popularnego systemu płatności BLIK. 32-letnia mieszkanka miasta padła ofiarą oszustów, którzy, podszywając się pod jej przyjaciółkę, wyłudzili od niej kod BLIK i, jak się okazało, wyparowali z jej środkami w błyskawicznym tempie.

Historia ta jest przestrogą dla wszystkich. Wystarczyła chwila nieuwagi i chęć niesienia pomocy, by stracić ciężko zarobione pieniądze. Oszust, który przejął kontrolę nad kontem na portalu społecznościowym, posłużył się znajomością i zaufaniem, jakie ofiara miała do swojej przyjaciółki. Wysłał wiadomość z prośbą o pilną pomoc finansową, tłumacząc to nagłymi opłatami. Czy to nie brzmi znajomo? Ile razy sami byliśmy o krok od podjęcia podobnej decyzji?

Zanim zdecydujemy się na wsparcie bliskiej osoby przez internetowe transakcje, upewnijmy się, z kim tak naprawdę mamy do czynienia. Chwila rozwagi i bezpośredni kontakt telefoniczny lub osobisty mogą uchronić nas przed stratami. Nie pozwólmy, by pośpiech i chęć pomocy stały się naszym wrogiem.

Warto pamiętać, że każdy z nas może stać się celem przestępców. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności oraz weryfikowanie próśb o przekazanie środków finansowych, szczególnie gdy korzystamy z kodu BLIK. Zasada jest prosta – zanim odpowiesz na prośbę o pomoc, upewnij się, że nie jest to kolejna próba oszustwa.

Niech każda historia, jak ta 32-letniej świdniczanki, będzie dla nas przestrogą i motywacją do zachowania szczególnej czujności w cyberprzestrzeni. Bycie dobrej woli nie musi oznaczać bycia naiwnym. Stawiajmy na bezpieczeństwo i roztropność w świecie cyfrowym.


Na podstawie: Policja Świdnica