Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Świdnica

Świdniccy policjanci już wielokrotnie zwracali się do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności, a przede wszystkim o nie wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Niestety wciąż zdarzają się osoby nieodpowiedzialne, które decydują się na jazdę na tzw. "podwójnym gazie" i tym samym nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Zwracamy się z apelem o nie wsiadanie za kierownicę po wypiciu alkoholu i reagowanie na innych kierowców, którzy to zrobili. Skutki takiego nieodpowiedzialnego zachowania mogą być tragiczne. 
 
Eliminowanie z ruchu nietrzeźwych użytkowników dróg jest ważnym elementem policyjnych działań. Każde „podejrzane” zachowanie kierowców jest natychmiast sprawdzane przez funkcjonariuszy. Policjanci błyskawicznie reagują także na każdą informację od innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy do samych kierowców o rozsądek, a do świadków o właściwą reakcję na lekkomyślne zachowania, które mogą doprowadzić do tragedii. 
 
Wczoraj na terenie gminy Świdnica, policjanci Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego świdnickiej komendy  zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. Pierwszy 55-latek kierował samochodem osobowym marki Fiat mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Kolejny „drogowy as”, to 37-latek zatrzymany do kontroli drogowej, który kierował samochodem ciężarowym marki Man mając ponad 1,1 promila alkoholu w organizmie .
 
Mężczyźni usłyszeli zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo drogowe grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności, środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat oraz świadczenie pieniężne w wysokości 5 tysięcy złotych.  
 
Oprócz konsekwencji karnych, nietrzeźwi kierowcy powinni pamiętać o zagrożeniu, jakie swoim zachowaniem na drodze stwarzali dla siebie i innych osób. 
 
Świdniccy policjanci apelują o trzeźwą jazdę. Kierowanie pojazdem po alkoholu jest niebezpieczne i powoduje realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.
 
Będąc pod wpływem alkoholu nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione. Nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury. To wszystko powoduje, że nie powinniśmy wsiadać za kierownicę.
 
Konsekwencje pijanych kierowców ponoszą nie tylko oni, ale również ich pasażerowie oraz inni uczestnicy ruchu drogowego.
  
Oficer Prasowy KPP Świdnica 
st. sierż. Magdalena Ząbek