Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Świdnica

Indywidualne ubezpieczenie na życie – czy warto je wybrać?

Posiadanie ubezpieczenia na życie jest niezwykle ważne, szczególnie jeśli chcemy zapewnić swoim bliskim bezpieczeństwo oraz pewną przyszłość na wypadek, gdyby nas zabrakło. Wybór takiego produktu jest polecany osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą lub posiadają poważne zobowiązania finansowe, jak chociażby kredyt hipoteczny. Sprawdź, jakie benefity gwarantuje indywidualne ubezpieczenie na życie i czy warto wybrać je zamiast grupowego.

Indywidualne ubezpieczenie na życie – ważne informacje

Indywidualne ubezpieczenie na życie stanowi szczególny rodzaj polisy, w który powinien zaopatrzyć się każdy, komu zależy na bezpieczeństwie finansowym swoich najbliższych. W jaki sposób działa? Ubezpieczenie na życie w podstawowej formie chroni przede wszystkim członków rodziny ubezpieczonego, których ten uprzednio uposażył w umowie ubezpieczeniowej. To im zostaje wypłacone odszkodowanie w momencie, kiedy dojdzie do śmierci ubezpieczonego z przyczyn naturalnych w wyniku wypadku samochodowego czy też w trakcie pracy. 

Pieniądze, które uposażone osoby otrzymują z polisy ubezpieczonego, mogą zostać przeznaczone zarówno na spłatę zobowiązań finansowych (jeśli ubezpieczona osoba takie posiadała), jak i pokrycie niezbędnych wydatków, dzięki czemu najbliżsi będą mogli zadbać o swoje utrzymanie na odpowiednim poziomie.

Indywidualne a grupowe ubezpieczenie na życie

Wiele osób pracujących w zakładach pracy często zastanawia się, która z powyższych polis sprawdzi się w ich przypadku lepiej. Zarówno indywidualne ubezpieczenie na życie. jak i grupowe zawiera w sobie ten sam cel, jakim jest ochrona osób uposażonych w momencie śmierci ubezpieczonego, a także zabezpieczanie osób ubezpieczonych przed różnego rodzaju ryzykiem, jak choroba i pobyt w szpitalu czy utrata zdolności do wykonywania swojej pracy. 

Dla wielu osób ubezpieczenie grupowe wydaje się  wygodniejszym i korzystniejszym wyborem. Jest przede wszystkim tańsze niż indywidualne ubezpieczenie na życie, co wynika z faktu, że zakres polisy grupowej jest taki sam dla wszystkich ubezpieczonych osób. Zastanawiając się nad wyborem ubezpieczenia grupowego, warto jednak wziąć pod uwagę, że kwoty wypłacane w tytułu odszkodowania będą niższe niż w przypadku posiadania ubezpieczenia indywidualnego.

Z kolei decydując się na indywidualne ubezpieczenie na życie, możemy w pełni dopasować je do naszych potrzeb. Jest to zarówno wysokość kwoty odszkodowania, jaką otrzymają nasi najbliżsi, jak i możliwość wyboru umów dodatkowych, które pozwolą nam na jeszcze lepszą ochronę naszego zdrowia i życia, sprawiając, że nie ucierpi na tym nasz domowy budżet.

Indywidualne ubezpieczenie na życie może stanowić korzystniejsze finansowo rozwiązanie dla osób młodszych, znajdujących się w przedziale wiekowym od około 20. do 40. roku życia i cieszących się dobrym zdrowiem. Jest to podyktowane tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe, chcąc oszacować ryzyko śmierci lub niezdolności do pracy ubezpieczonego, uwzględniają wiek oraz ogólny stan zdrowia wraz z przebytymi chorobami.

Ubezpieczenie na życie a wyłączenia odpowiedzialności

Wybierając indywidualne ubezpieczenie na życie, należy przede wszystkim bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami zawieranej umowy, w skrócie nazywanymi OWU. Znajdziemy w nich między innymi bardzo ważne informacje na temat wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania. Niestety wiele osób zawierając umowę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym, nie zwraca uwagi na tę istotną część, co skutkuje nieporozumieniami. 

Wyłączeniom odpowiedzialności może podlegać samobójstwo popełnione przez ubezpieczonego przed upływem 12 miesięcy od momentu zawarcia umowy, dobrowolny udział w aktach terroru czy sytuacje, w których ubezpieczony uległ wypadkowi, będąc pod wpływem alkoholu bądź substancji odurzających. 

Równie istotnym elementem OWU jest okres karencji. Jest to czas bezpośrednio po zawarciu umowy, w którym ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, jeśli doszło wtedy do szkody. Karencja stosowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe ma na celu zapobieganie wyłudzeniom.