Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Świdnica

Transport ponadgabarytowy – gdy zwykły samochód to za mało

Nowoczesne wyposażenie stosowane w transporcie pozwala na przemieszczenie niemalże każdego towaru. Wtedy, gdy zwykły samochód dostawczy albo ciężarowy to za mało, stosowany jest transport ponadgabarytowy.

Maszyny budowlane i rolnicze, łodzie i jachty, inne samochody, meble, konstrukcje stalowe czy zbiorniki – to tylko kilka rodzajów ładunków sprawiających problemy w przewozie. Aby dostarczenie ich na miejsce było łatwiejsze, stosuje się techniki transportu ponadgabarytowego, inaczej ponadnormatywnego.

Czym jest transport ponadgabarytowy?

W branżowej literaturze można spotkać się z różnymi wyjaśnieniami, czym dokładnie jest transport ponadgabarytowy. Warto jednak wskazać, że nie ma jednoznaczne definicji, ponieważ dużo zależy od samego ładunku. Gabarytem mogą być zarówno meble, które przewożone są podczas przeprowadzki, jak i ogromna konstrukcja betonowa stosowana do wykonania infrastruktury.

Zatem jako transport ponadgabarytowy określa się taki transport, który dotyczy ładunków o wymiarach oraz ciężarze innym niż standardowy. Ładunki tego typu określa się jako gabaryty.

Jak odbywa się transport ponadnormatywny?

Środki transportu do przewozu gabarytów dobierane są indywidualnie, ponieważ niektóre ładunki mogą wymagać specjalnego zaplecza transportowego.

Przykładowo, gdy przewożone są meble podczas przeprowadzki, wtedy zamiast zwykłego samochodu dostawczego podstawia się na miejsce meblowozy, czyli przystosowane do przewozu mebli samochody ciężarowe. Z kolei wtedy, gdy przewożone są maszyny lub inne pojazdy, stosuje się transport niskopodwoziowy na specjalnych naczepach nazywanych również platformami.

W zależności od towaru transport ponadgabarytowy może wymagać również uzyskania odpowiednich zgód oraz właściwego przygotowania trasy i jej pilotowania, aby dzięki temu towar mógł dotrze

na miejsce bez uszczerbku. Takie przewozy najczęściej realizuje się wtedy nocą, gdy ruch jest mniejszy.

Jak zorganizować transport ponadgabarytowy?

Gdy konieczny jest transport ponadgabarytowy, najlepiej skorzystać z usług firm zajmujących się tego typu usługami. Mogą one zapewnić wtedy kompleksową obsługę, która będzie obejmowała nie tylko sam przewóz powierzonego mienia, ale również organizację całego transportu.

Wobec tego wtedy, gdy konieczne jest dowiezienie na miejsce ładunku, który jest duży i ciężki, konieczny może być transport ponadgabarytowy – ponadnormatywny realizowany przez wyspecjalizowaną w nim firmę.