Odzież ochronna i robocza jest wymagana na wielu stanowiskach. Nie wszyscy zatem będą mogli ubierać się do pracy w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Należy jednak mieć świadomość tego, że odzież ochronna ma za zadanie ochraniać pracownika przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Nie należy zatem unikać jej noszenia. Warto również wiedzieć, jakie przepisy prawne regulują kwestie związane z odzieżą ochronną i roboczą.
Czym jest odzież ochronna i jakie spełnia funkcje?
Jak już zaznaczono na wstępie, odzież ochronna charakteryzuje się dużą funkcjonalnością, mimo że rzadko jest ona atrakcyjna pod względem wizualnym. Czym jest więc odzież robocza? Okazuje się, że to nic innego jak odzież, która zastępuje tradycyjną odzież pracownika lub też w jakiś sposób ją ochrania.
Warto zaznaczyć, że odzież robocza ma za zadanie ochraniać zarówno tradycyjną odzież pracownika przed zniszczeniem jak i dbać o jego zdrowie. Niektóre substancje są bowiem niebezpieczne nie tylko dla naszego odzienia, ale również dla naszego zdrowia. Odzież robocza ma także dbać o to, aby wykonywanie obowiązków służbowych było łatwiejsze. Jej celem jest więc zapewnienie nam należytego komfortu podczas pracy. Niestety, prywatne ubrania nie zawsze są nam w stanie zapewnić wygodę. Odzież roboczą, która będzie spełniać swoje funkcje, oferuje hurtownia BHP Nawigator - sprawdź więcej.
Co prawo mówi o odzieży ochronnej?
Potocznie pojęcie odzieży ochronnej nierzadko utożsamiane jest z pojęciem odzieży roboczej. Prawo rozróżnia jednak te pojęcia. W myśl zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, odzież ochronna ma za zadanie przede wszystkim chronić pracownika przed urazami ciała. Celem tego rodzaju ubrań jest więc zapewnienie pracownikowi ochrony zdrowia. Jeżeli chodzi zaś o odzież roboczą, ma ona na celu ochronę prywatnych ubrań pracownika przed zniszczeniem. Ubrania mogą być zaś zniszczone w rozmaity sposób.
Mogą ulec podarciu lub też zabrudzeniu. Odzież robocza powszechnie jest stosowana w gastronomii, ale również w szpitalach czy innego rodzaju placówkach medycznych. Do jej noszenia są przeważnie zobligowani także pracownicy salonów kosmetycznych oraz rzecz jasna fryzjerskich. Odzież ochronną stosuje się zaś przede wszystkim tam, gdzie pracownicy narażeni są na szkodliwe działanie niskich temperatur.
Ponadto, zakładają ją także pracownicy narażeni na szkodliwe działanie hałasu czy substancji żrących. Bez względu na to, czy jesteśmy zobligowani do noszenia odzieży ochronnej czy też roboczej, należy pamiętać o starannym jej wyborze. Najważniejsze jest to, aby odzież była wykonana z odpowiednich materiałów. Muszą być one wytrzymałe, ale również bezpieczne dla skóry. Nie mogą wywoływać podrażnień czy dyskomfortu. Mają także za zadanie chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami. Czasami odzież ochronna lub robocza jest zapewniania przez pracodawcę. Nierzadko jednak pracownik ma obowiązek samodzielnie ją wybrać. Przy jej wyborze należy zaś kierować się wspomnianymi wyżej kryteriami. Nieodłącznym elementem odzieży ochronnej oraz roboczej są buty. Te muszą być wybierane ze szczególną rozwagą. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego ich rozmiaru.