Jak długo może trwać budowa domu w Świdnicy?

Mimo rosnących cen gruntów oraz materiałów budowlanych nie spada zainteresowane Polaków budową domów, np. w Świdnicy. Uważa się, że przyczyną mogą być podwyżki kosztu zakupu mieszkań. Na decyzję wpływ mogła mieć także pandemia oraz lockdown, który szczególnie dał się odczuć osobom mieszkającym w apartamentowcach i blokach. Ile czasu trwa kompleksowa budowa domu w Świdnicy?

Ile czasu trwa budowa domu?

Szacunkowy czas potrzebny do wybudowania domu (od wyboru i zakupu projektu, poprzez zdobycie wszelkich niezbędnych zezwoleń aż po przeprowadzenie wszystkich prac budowlanych) trudno określić jednoznacznie, ponieważ wszystko zależy od zastosowanej technologii oraz stanu nieruchomości, do którego prowadzona będzie budowa. Posadowienie domu tradycyjnego podzielić można na 7 etapów:

  • planowanie budowy, zakup projektu domu – 2 miesiące,
  • uzyskanie pozwolenia na budowę domu – 3 miesiące,
  • stan zerowy – 1 miesiąc,
  • stan surowy otwarty – 4 miesiące,
  • stan surowy zamknięty – 5 miesięcy,
  • stan deweloperski – 3 miesiące,
  • prace wykończeniowe – 3 miesiące.

Terminy te są maksymalnymi, większość prac zakończy się przed ich upływem, jednak warto założyć, że na budowę domu tradycyjnego konieczne będzie około 21 miesięcy, czyli prawie 2 lata. Nieruchomości w technologii energooszczędnej posadawiane są szybciej. Zazwyczaj budowa domów (Świdnica i okolice) z finaldom.pl trwa około 12 miesięcy w przypadku klasycznych, jednorodzinnych domków. Warto podkreślić, że skomplikowane projekty innych biur projektowych czy wykonawców mogą wymagać dłuższgo czasu na prace, jednak zazwyczaj nie przekracza on 17 miesięcy. Do tego konieczne jest wykończenie nieruchomości.

Co wpływa na czas budowy domu?

Jak wspomniano powyżej, na czas budowy domu wpływ ma przede wszystkim technologia posadawiania, jak i stan, w jakim ma on zostać wybudowany. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyne czynniki, które mogą być powodem opóźnienia lub przyspieszenia prac budowlanych. Jednym z bardzo istotnych są także warunki atmosferyczne. Gdy pogoda nie sprzyja działaniom na budowie, ukończenie domu może przesunąć się nawet o kilka tygodni. Nie mniej ważny jest także czas dostawy materiałów budowlanych, to czy sklepy i hurtownie dotrzymają danych terminów, ale i to czy zamówienie będzie kompletne oraz, czy nie dojdzie do pomyłki w czasie jego kompletownia. Wiele osób zapomina, że na terminować zrealizowania inwestycji wpływa także ekipa budowlana. Im bardziej doświadczeni i solidni pracownicy, tym większe prawdopodobieństwo ukończenia prac w terminie, jak i nawet przed jego upływem. Ostatni ważny aspekt, który może wpłynąć na zmianę czasu realizacji budowy, to pieniądze – ich brak spowodowany np. opóźnieniem wypłaty transzy kredytu może znacząco opóźnić prace.

Ile ważne są zezwolenia na budowę?

Uzyskanie zezwolenia na budowę jest konieczne do rozpoczęcia prac budowlanych. Działanie bez niego może być uznane za samowolę i obarczone karą grzywny (do 2020 roku sankcją był pobyt w więzieniu). Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane decyzja o pozwoleniu na budowę ważna jest przez 3 lata od daty wydania tego zezwolenia. W tym czasie zobowiązanym się jest do rozpoczęcia prac budowlanych. Warto jednak podkreślić, że gdy zostaną one przerwane na okres dłuższy niż 3 lata, pozwolenie wygasa. Czas ten liczony jest od daty ostatniego wpisu do dziennika budowy.