41-latka, która chciała sprzedać ubrania na jednym z portali ogłoszeniowych, skorzystała z linku przysłanego przez kupującego, w efekcie straciła ponad 25 tysięcy złotych. Pamiętajmy, że sprzedając w sieci musimy zachować szczególną ostrożność. NIGDY NIE OTWIERAJMY PRZESŁANYCH LINKÓW, A LOGUJĄC SIĘ DO BANKOWOŚCI INTERNETOWEJ WYBIERAJMY TYLKO AUTORYZOWANE STRONY.

A wszystko zaczęło się tak....41-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego na jednej z platform sprzedażowych wystawiła ubrania, które przestały być już jej potrzebne. W tym samym dniu odezwała się do niej osoba, która poprosiła o jej adres e-mail. Sprzedająca szybko otrzymała na pocztę informację, że kupujący dokonał już wpłaty i żeby odebrać pieniądze trzeba kliknąć w link zamieszczony w wiadomości. Kobieta zrobiła to i została przekierowana na stronę internetową, rachunku bankowego, wówczas  straciła dostęp do swojego konta bankowego i wtedy nastąpiły wypłaty oraz przelew z jej rachunku bankowego.

W wyniku oszustwa 41-latka straciła ponad 25 tysięcy złotych.

Apelujemy o zachowanie ostrożność przy internetowych transakcjach kupna i sprzedaży. Przede wszystkim nie logujmy się do bankowości internetowej przez przysyłane nam linki tylko wybierajmy autoryzowane strony. Pamiętajmy, że nigdy nie należy podawać danych karty płatniczej, aby otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot. Korzystając z portali ogłoszeniowych czytajmy zamieszczane tam ostrzeżenia i informacje odnośnie bezpieczeństwa transakcji.

Świdniccy policjanci apelują:

  • nie należy przeprowadzać transakcji bankowych za pomocą podsyłanych linków,
  • nie należy otwierać podejrzanych linków i załączników, a także nie wykonywać żadnych próśb/poleceń zawartych w wysyłanych wiadomościach,
  • w przypadku otrzymania wiadomość na platformie sprzedażowej z prośbą o podanie adresu e-mail czy numeru telefonu, bądźmy ostrożni to może być OSZUSTWO
  • rozmowa o zakupie nie powinna być przenoszona poza okno konwersacji platformy sprzedażowej

Oficer Prasowy KPP Świdnica
mł. asp. Magdalena Ząbek