Właściciele domów, które ucierpiały w wyniku powodzi, mają szansę na wsparcie finansowe na odbudowę i termomodernizację swoich nieruchomości. Od 12 grudnia 2024 roku rusza program Czyste Powietrze dla powodzian, który dysponuje budżetem w wysokości 300 milionów złotych, przeznaczonym na pomoc w czterech województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim.
- Wsparcie dla poszkodowanych mieszkańców
- Jak składać wnioski o dotacje?
- Odbudowa i termomodernizacja w czterech województwach
Wsparcie dla poszkodowanych mieszkańców
Program Czyste Powietrze dla powodzian ma na celu ułatwienie odbudowy domów, które zostały uszkodzone w wyniku katastrofalnych warunków atmosferycznych. Dzięki uproszczonym procedurom oraz skróconemu czasowi rozpatrywania wniosków, mieszkańcy dotkniętych powodzią regionów mogą liczyć na szybką pomoc. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował rozwiązania, które mają na celu przyspieszenie procesu wypłat dotacji.
Jak składać wnioski o dotacje?
Osoby zainteresowane wsparciem powinny złożyć wnioski o dotacje, które są dostępne od 12 grudnia. Warto zaznaczyć, że program skierowany jest do właścicieli domów, którzy doświadczyli strat w wyniku powodzi. Wnioski można składać w odpowiednich instytucjach, a szczegółowe informacje na temat wymagań i procedur można znaleźć na stronach internetowych instytucji zajmujących się programem.
Odbudowa i termomodernizacja w czterech województwach
W ramach programu Czyste Powietrze dla powodzian, mieszkańcy Dolnego Śląska, Lubuskiego, Opolskiego i Śląskiego mogą liczyć na wsparcie w odbudowie swoich domów. To nie tylko szansa na przywrócenie stanu sprzed powodzi, ale także na poprawę efektywności energetycznej budynków. Dzięki dotacjom możliwe będzie wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, które przyczynią się do ochrony środowiska oraz obniżenia kosztów eksploatacji nieruchomości.
W obliczu tak trudnych doświadczeń, jakie przyniosły powodzie, program ten staje się nieocenioną pomocą dla wielu rodzin. Jakie zmiany przyniesie on w ich codziennym życiu? To pytanie, które z pewnością nurtuje wielu mieszkańców dotkniętych regionów.
Na podstawie: UG Świdnica