Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Świdnica

Leasing samochodu osobowego – czy jest korzystny dla Twojej firmy?

Kredyt gotówkowy na samochód to niejedyna opcja dla przedsiębiorcy, który pragnie pozyskać nowe auto dla swojej firmy. W znamienitej większości przypadków, lepszą opcją będzie leasing. Wybierając odpowiednią firmę możesz liczyć na bardzo korzystne warunki dostosowane do Twoich potrzeb. Do Twojej dyspozycji pozostają nowe auta, jak również używane samochody leasingowe z rynku wtórnego. Sprawdź, jak wiele korzyści może zaoferować Twojej firmie dobry leasing operacyjny.

Na czym polega leasing samochodu osobowego?

Leasing jest dobrą alternatywą dla kredytu gotówkowego i pozwala uzyskać kosztowny samochód osobowy bez konieczności dużych, jednorazowych wydatków. Formalnym właścicielem pojazdu w czasie trwania umowy pozostaje firma leasingowa. Klient zyskuje natomiast prawo do użytkowania samochodu zgodnie z warunkami umowy. Wyjątkiem jest leasing finansowy, w którym wraz z podpisaniem umowy, auto wlicza się do majątku firmy klienta. W takiej sytuacji, obowiązek odpisów amortyzacyjnych leży po stronie leasingobiorcy. W związku z tym, ze względu na większą wygodę i swobodę odliczania kosztów uzyskania przychodu, częstszym wyborem jest leasing operacyjny.

Główne zalety leasingu operacyjnego

Leasing samochodu osobowego, w odróżnieniu od kredytu, nie obniża zdolności kredytowej Twojej firmy. Jest to bardzo istotne w perspektywie dalszego rozwoju firmy. Ponadto, przedsiębiorca może zaliczyć liczne wydatki związane z przedmiotem leasingu na rzecz kosztów uzyskania przychodu i odliczyć je od podatku VAT. To kolejny argument, który w zestawieniu leasing – kredyt gotówkowy, znacznie przemawia na korzyść pierwszej opcji.

Wybierając dobrą firmę leasingową, klient może liczyć na dodatkowe korzyści związane z wygodą i komfortem użytkowania pojazdu. Usługa full service leasing przenosi obowiązek za regularne serwisowanie oraz naprawy na rzecz firmy leasingowej. Dzięki temu, klient zyskuje gwarancję doskonałego stanu technicznego. W przypadku nagłej awarii, dostarczany jest samochód zastępczy. Leasingodawca udostępnia także autoryzowane punkty, w których możliwa jest wymiana opon. Firma leasingowa posiada natomiast ściśle określone oczekiwania względem ubezpieczenia pojazdu. Ta opłata spada na faktycznego użytkownika, czyli leasingobiorcę.

Czy w leasing można wziąć samochód używany?

Jak najbardziej tak. Firmy leasingowe starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i dają dużą swobodę w aspekcie wyboru auta. Dzięki temu, klient może zdecydować się zarówno na nowe auto z salonu, jak również pojazd używany z komisu. Przedmiotem leasingu często stają się auta, które nie zostały wykupione przez poprzedniego leasingodawcę. To oszczędny sposób na pozyskanie młodego auta w dobrym stanie technicznym. Dobre firmy leasingowe posiadają dużą siłę nabywczą, dzięki czemu, klient może wybierać samochody także z segmentu premium.

Co dzieje się z autem po wygaśnięciu umowy?

W leasingu finansowym wkład własny oraz raty miesięczne są ustalone w taki sposób, aby wraz z ostatnią ratą, leasingobiorca stawał się automatycznie właścicielem pojazdu. Z kolei w przypadku leasingu operacyjnego, raty są niższe, a klient po wygaśnięciu umowy decyduje o tym, czy chce wykupić pojazd. Jeśli się na to nie zdecyduje, samochody leasingowe trafiają na rynek wtórny. Nowy właściciel może zdecydować się na zakup za gotówkę, kredyt lub leasing auta używanego. Oferta takich aut jest bardzo bogata i skierowana do oszczędnych przedsiębiorców, którzy niedrogo chcą kupić kilkuletnie auto używane w bardzo dobrym stanie technicznym.