4 pomysły na wycieczki w góry na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to urokliwy region na południu Polski, sąsiadujący z Czechami oraz Niemcami. Jego najważniejszymi miastami są: Wrocław, Legnica, Głogów i Świdnica. Każdego roku przybywają tu tysiące turystów z kraju oraz zza granicy, by odkrywać atrakcje, poznawać kuchnię i zdobywać szczyty. Na jakie górskie wycieczki warto się udać? Przedstawiamy interesujące pasma w tym regionie.

Poznaj Karkonosze!

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów, które rozciąga się pomiędzy Polską i Czechami. Niewielką, ale słynną, miejscowością ulokowaną w nich jest Karpacz. Na co dzień zamieszkuje go niespełna 5.000 mieszkańców. Mimo swoich niewielkich rozmiarów jest często odwiedzanym przez turystów miejscem, którzy planują wycieczki w Karkonosze. Wynika to z jego dobrego, a przy tym urokliwego usytuowania – u podnóża Śnieżki (1.603 m n.p.m.). Stanowi doskonałą bazę wypadową na szczyt. Z miasta prowadzi na niego wiele szlaków o zróżnicowanym poziomie trudności. Dodatkowo w Karpaczu działa kolejka, z której mogą skorzystać niewprawieni piechurzy. Szczegółowe informacje na temat szczytów oraz szlaków w mieście znaleźć można w sieci, np. na stronie: rezydencjakarpacz.pl/karpacz-jakie-gory-szczyty-warto-zdobyc-gdy-nocujesz-w-karpaczu/. Dobrą bazą wypadową w Karkonosze może być także Szklarska Poręba.

Fantastyczne Góry Sowie

Nieco mniej znaną od Karkonoszy częścią Sudetów są Góry Sowie – stanowią ich najstarszą geologicznie część. Najwyższy, a przy tym najpiękniejszy szczyt to Wielka Sowa (1014 m n.p.m.), jednak równie ciekawa jest Kalenica. Wędrówkę najlepiej rozpocząć z miejscowości Rzeczka oraz Jugowa. Warto wspomnieć, że na terenach tych znajdują się słynne podziemne sztolnie hitlerowskie projektu Riese. Znaleźć można je w Walimiu i Głuszycy. To miejsce obowiązkowe do zobaczenia przy okazji zdobywania szczytów Gór Sowich. Stanowi niezwykle ciekawy obiekt, nie tylko dla miłośników historii.

Urokliwe Góry Stołowe

Przez wiele osób Góry Stołowe uważane są za najbardziej urocze pasmo górskie, które przebiega przez Dolny Śląsk. Są to jedne z nielicznych w Europie góry płytowe – cechuje je poziome ułożenie. Ich najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), a nieco niższe, ale równie urokliwe szczyty to Skalniak oraz Narożnik. Na tym terenie w 1993 roku utworzony został Park Narodowy Gór Stołowych, który stanowi nie lada atrakcję tych terenów. Uwagę turytów przykuwa także rezerwat Błędne Skały, w którym bloki skalne tworzą naturalny labirynt. Miejscowościami, z których najlepiej wyruszyć na Szczeliniec Wielki są Karłów, Duszniki-Zdrój oraz Kudowa-Zdrój.

Masyw Ślęża

Dla wielu osób szukających kompromisu między wypadem do dużego miasta a wycieczkami górskimi na Dolny Śląsk planem jest zdobycie szczytu Ślęży z żelbetonową wieżą widokową, z której roztaczają się niesamowite widoki na okolicę. Na uwagę zasługuje także znajdujący się tam kościół. Na szczyt prowadzi kilka szlaków górskich o zróżnicowanej trudności. Atutem Masywu jest położenie blisko Wrocławia – 30 km, Świdnicy – 17 km oraz Dzierżoniowa – 17 km. Najlepiej dostać się z tych miast do miejscowości Sobótka i stamtąd rozpocząć wyprawę.