Jak spędzać czas wolny w Świdnicy? W klubie szachowym!

Świdnica jest miastem z bogatą ofertą rozrywek, z której mieszkańcy korzystają w wolnym czasie. Jedną z możliwości jest przystąpienie do klubu szachowego. Mimo że gra w szachy uważana jest za bardzo wymagającą, zdobywa coraz większe grono miłośników w naszym mieście. Może i Ty zdecydujesz się na spróbowanie swoich sił w klubie szachowym?

Czym jest klub szachowy?

Klub szachowy to klub sportowy, który realizuje swoje cele związane z szachami. Pierwsze miejsca tego typu powstawały prężnie na przełomie XVIII i XIX wieku w: Anglii, Francji, Niemczech oraz Rosji. Za pierwszy klub szachowy w Polsce uważa się Krakowski Klub Szachistów, który najprawdopodobniej został założony 10.05.1893 roku – jest to data zatwierdzenia jego pierwszego statutu. Wraz z upływem lat inicjatywa ta poszerzyła się na inne miasta Polski.

Głownem celem założenia i prowadzenia klubu szachowego w danym mieście jest stworzenie przestrzeni, w której miłośnicy tego sportu będą mogli spotkać się, by pograć w szachy i podszkolić swoje umiejętności. Misją wielu organizacji tego typu jest także szkolenie przyszłych mistrzów i arcymistrzów szachowych. Zawodnicy zrzeszeni w nich mogą brać udział w mistrzostwach, turniejach oraz ligach szachowych. Często wyodrębniane są sekcje, np. dla juniorów, amatorów, profesjonalnych graczy.

Jakie kluby szachowe działają w Świdnicy?

Jak wynika z informacji zawartych na stronie: www.klubszachowy.pl/lokalizacja/swidnica/ w Świdnicy działają 2 luby szachowe. Pierwszy z nich to KSz GAMBIT MDK Świdnica. Działa w nim 5 grup, które skupiają:

  • młodych szachistów ze sporym doświadczeniem turniejowym,
  • szachistów w wieku od 6 do 11 lat, którzy posiadają V lub IV kategorię szachową,
  • szachistów, którzy opanowali podstawy gry oraz podstawowe motywy matowe,
  • początkujących szachistów.

Drugi ze świdnickich klubów szachowych to Klub Szachowy MIKAMA Świdnica, którego główną misją jest popularyzowanie i promowanie szachów w powiecie świdnickim. Możliwe jest to dzięki stwarzaniu przyjaznych warunków do nauki gry oraz doskonalenia umiejętności. Misja realizowana jest dzięki prowadzeniu lekcji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Klub szachowy organizuje także turnieje, obozy i kolonie, a także pokazy szachowe.

Kto może przystąpić do klubu szachowego?

Wspomniano wcześniej, że w klubach szachowych bardzo często działa kilka lig, dlatego przystąpić mogą do nich zarówno amatorzy, jak i osoby, które posiadają wiedzę i umiejętności pozwalające na udział w turniejach klubowych. Zazwyczaj do organizacji wstępują osoby, które regularnie chcą grać w szachy, jednak znaleźć można w nich także tzw. pasywnych członków. Aby dołączyć do klubu szachowego, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z wybranym stowarzyszeniem, działające w nim osoby z pewnością udzielą wyczerpujących informacji związanych z przystąpieniem do klubu oraz członkostwem w nim.

Ogromną zaletą brania udziału w spotkaniach klubu szachowego jest nie tylko możliwość poznawania nowych ludzi i rozwijania pasji. Specjaliści podkreślają, że szachy mają doskonały wpływ na umysł człowieka, m.in.: poprawiają zdolności intelektualne, zwiększają IQ, wyostrzają zdolności językowe, kształcą umiejętność krytycznego myślenia, planowania oraz pobudzają kreatywność. Uważa się także, że stanowią bardzo dobrą profilaktykę demencji.